
W poniedziałek rozpoczęto przebudowę dworca Praha-Bubny, z którego w czasie wojny odjeżdżały pociągi z Żydami wysyłanymi do gett i obozów koncentracyjnych. Do marca 2027 r. ma powstać w tym miejscu Centrum Pamięci i Dialogu. (CPDB).
Podczas uroczystej inauguracji przebudowy kantor żydowski Rafael Rod odmówił modlitwę za zmarłych. Kamień węgielny położyli m.in. dwaj ministrowie obecnego rządu - kultury Martin Baxa oraz transportu Martin Kupka. Według projektu na starym budynku dworca z 1923 r. powstanie nadbudowa, wyraźnie odcinająca się wizualnie. W CPDB oprócz sali wystawowych i przestrzeni wielofunkcyjnych powstanie także kawiarnia. Remont finansowany jest z budżetu resortu kultury.
Budynek dawnego dworca znajduje się na uboczu dzielnicy Bubny. Pociągi jeździły tędy nieprzerwanie od 1868 r. do przełomu lat 2022 i 2023. Wkrótce okolica ma się zaludnić, ponieważ 1 sierpnia br. w sąsiedztwie zacznie funkcjonować zupełnie nowy dworzec, obsługujący jedną z kolejowych linii podmiejskich. W sąsiedztwie Centrum pozostanie pomnik „Brama bez powrotu”. Fragment torów kolejowych stopniowo kieruje się w stronę nieba i symbolizuje cierpienia i ostatnią podróż ludzi transportami śmierci. Pomnik wzniesiono przed 10 laty.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ mms/