Prezydenci Polski Bronisław Komorowski oraz Niemiec Joachim Gauck obejrzeli w Gdańsku multimedialny spektakl "Wybuch", według pomysłu Andrzeja Wajdy. Widowisko pokazano wewnątrz byłego zbiornika gazowego.
Udział w pokazie widowiska w poniedziałek wieczorem był ostatnim punktem wizyty obu prezydentów w Gdańsku w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Towarzyszyły im żona polskiego prezydenta Anna Komorowska oraz partnerka prezydenta Niemiec Daniela Schadt.
Projekcja odbyła się wewnątrz nieczynnego zbiornika na gaz, w sąsiedztwie terenu, na którym trwa budowa Muzeum II Wojny Światowej. Widowisko wyświetlone zostało na wielkoformatowym ekranie o szerokości 80 metrów i wysokości 5 metrów. Spektakl obejrzała też młodzież z Polski i Niemiec.
W ponaddwudziestominutowym spektaklu wykorzystane zostały unikatowe filmy archiwalne i zdjęcia ze zbiorów powstającego muzeum oraz fragmenty filmów Andrzeja Wajdy "Lotna" (1959 r.) oraz "Katyń" (2007). Spektakl ma stanowić zapowiedź Muzeum II Wojny Światowej, które powstaje i ma być otwarte w Gdańsku w 2016 roku.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, prof. Paweł Machcewicz przed projekcją poinformował, że widowisko powstało z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Jest połączeniem filmu, widowiska multimedialnego i wideo mappingu” – tłumaczył. Jak dodał spektakl opowiada o historii Polski i Europy w jej najbardziej dramatycznym momencie.
„Opowiada o najtrudniejszym momencie w historii stosunków polsko-niemieckich; w Polsce pamięć o nich jest wciąż bolesna i żywa” - zaznaczył profesor. Zwrócił uwagę, że Polacy są świadomi i doceniają jak wiele zrobiono w poprzednich dziesięcioleciach dla pojednania polsko-niemieckiego w obu krajach. „I to pojednania, które nie odwraca się od historii, ale wręcz przeciwnie, czyni z dialogu wobec przeszłości główny nurt pojednania pomiędzy krajami” - zaznaczył. Machcewicz ocenił, że obecność prezydentów obu krajów na projekcji jest „kolejną kartą w tak właśnie rozumianym dialogu polsko-niemieckim, którego ważną częścią jest refleksja wobec najtrudniejszej nawet przeszłości".
"Wybuch" to opowieść o historii Gdańska, Polski i Europy od 1933 r., kiedy władzę w Niemczech przejął Hitler, aż do wybuchu wojny i walk we wrześniu i październiku 1939 r. W finale pokazane są symboliczne narodziny Polskiego Państwa Podziemnego.
Trwający około 20 minut spektakl "Wybuch" prezentowany był co godzinę od rana do wieczora w poniedziałek i pokazywany będzie też we wtorek. Wejście na pokazy jest bezpłatne.
Andrzej Wajda powiedział PAP, że dzięki temu spektaklowi chce przypomnieć, głównie młodzieży, młodemu widzowi, wojnę. „Zwłaszcza, że znowu sytuacja polityczna się zaostrza i muszą mieć świadomość, co się może wydarzyć i na jakim świecie żyją” - tłumaczył. Wyraził nadzieję, że powstające Muzeum II Wojny Światowej „opowie, czym jest wojna, bo młodzi ludzie nie mają takiego zainteresowania i wyobrażenia”.
Trwający około 20 minut spektakl "Wybuch" prezentowany był co godzinę od rana do wieczora w poniedziałek i pokazywany będzie też we wtorek. Wejście na pokazy jest bezpłatne.
Wcześniej Bronisław Komorowski i Joachim Gauck uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte; m.in. zapalili znicze na Cmentarzu Obrońców Westerplatte, wygłosili przemówienia na placu pod Pomnikiem i złożyli wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Na pokładzie katamaranu uczestniczyli w debacie z polską oraz niemiecką młodzieżą.
W porannych uroczystościach na Westerplatte uczestniczył m.in. premier Donald Tusk i kilkoro ministrów z jego rządu. (PAP)
bls/ par/ woj/