W Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odtworzony zostanie wizerunek gen. Piotra Bontemps'a (1777-1840), żołnierza armii napoleońskiej, którego szczątki zostały odnalezione w 2013 r., podczas prac archeologicznych w Płocku-Imielnicy.
Prowadzone w ramach badań antropologicznych odtworzenie wyglądu generała, uczestnika kampanii cesarza Napoleona I Bonaparte oraz Powstania Listopadowego, nastąpi przed ponownym, uroczystym pochówkiem.
Szczątki gen. Bontemps'a oraz jego żony Róży z domu Monfreull (1787-1853) zostaną powtórnie pochowane 23 sierpnia w specjalnie przygotowanej krypcie kościoła św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy – poinformował we wtorek PAP Tomasz Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.
Szczątki gen. Bontemps'a oraz jego żony Róży z domu Monfreull zostaną powtórnie pochowane 23 sierpnia w specjalnie przygotowanej krypcie kościoła św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy.
Kordala, który prowadził prace archeologiczne w poszukiwaniu pierwotnego miejsca pochówku generała i jego żony, dodał, że przygotowano już projekt marmurowej płyty nagrobnej, która upamiętni nowe miejsce spoczynku małżonków.
Rodzina Bontemps była w XIX wieku właścicielem majątku Gulczewo, sąsiadującego z parafią św. Jakuba Apostoła w Imielnicy, która jest obecnie peryferyjną dzielnicą Płocka. Potomkowie gen. Bontemps'a mieszkają obecnie w Gdańsku i Warszawie.
„Do czasów współczesnych nie zachował się żaden wizerunek gen. Bontemps'a. Jak wspomina jego rodzina, wszystkie pamiątki spłonęły w czasie powstania warszawskiego” – powiedział PAP Kordala.
Odtwarzanie rysów twarzy gen. Bontemps'a robione jest w oparciu o badania antropologiczne odnalezionej podczas prac archeologicznych czaszki. „To jedyna w zasadzie szansa na poznanie tego, jak wyglądał gen. Bontemps. Z odtworzenia rysów jego twarzy powstanie rysunek” – dodał Kordala.
Na uroczystości ponownego pochówku zaproszona zostanie m.in. rodzina gen. Bontemps'a, w tym jego wnukowie w szóstym pokoleniu. W maju 2013 r. odwiedzili oni miejsce prac archeologicznych. Była to zasypana krypta, nieistniejącego już dziś, drewnianego kościoła w Imielnicy. Z zachowanych przekazów wynika, że gdy w 1935 r. rozbierano imielnicki kościół, na chwilę odsłonięto wejście do krypty - na trumnie Bontemps spoczywały generalskie epolety.
„W tej chwili trwają prace przy wykonaniu nowej krypty grobowej pod posadzką bocznej kaplicy obecnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy. Spoczną tam dwie trumny, generała i jego żony. Na ścianie kaplicy zamontowana zostanie marmurowa płyta nagrobkowa, nawiązująca do stylu klasycystycznego, poświęcona małżonkom” – powiedział Kordala.
Przyszły gen. Bontemps przybył z Francji na ziemie polskie po utworzeniu Księstwa Warszawskiego. Będąc jeszcze kapitanem armii Napoleona I organizował manufaktury, produkujące broń białą i palną, a także proch armatni.
W 1830 r. Bontemps uczestniczył w powstaniu listopadowym. Współpracując z władzami zrywu, brał udział w fortyfikowaniu Warszawy. Po upadku rebelii złożył przysięgę carowi.
Bontemps brał udział w wojnie 1809 r., walcząc z Austriakami pod Sandomierzem, a w 1812 r. uczestniczył w wyprawie na Rosję. Wsławił się w bitwie nad Berezyną. Uczestniczył także w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r. Był odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Po upadku Napoleona I osiedlił się w Królestwie Polskim i ożenił. Jego osobą zainteresował się Wielki Książę Konstanty, powierzając mu sprawy warszawskiego arsenału.
W 1830 r. Bontemps uczestniczył w powstaniu listopadowym. Współpracując z władzami powstańczymi, brał udział w fortyfikowaniu Warszawy. Po upadku powstania złożył przysięgę carowi Rosji. Został awansowany na generała brygady. W 1832 r. nabył majątek Gulczewo pod Płockiem. W tym czasie przebywał często w Rosji pracując przy testowaniu pocisków artyleryjskich.
Podczas jednego z takich testów zginął w Petersburgu w 1840 r. Żona sprowadziła jego ciało do rodzinnego majątku. Został pochowany w krypcie drewnianego kościoła św. Jakuba w Imielnicy. Gdy w 1935 r. wybudowano nową, murowaną świątynię, drewnianą rozebrano, a krypta gen. Bontemps'a została zasypana. Odnaleziono ją w maju 2013 r. (PAP)
mb/ ls/