Praca Jana Kuki i Michała Dębka została wybrana jako projekt, według którego powstanie panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych na Łączce na stołecznych Wojskowych Powązkach - poinformowała PAP w piątek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Projekt ma mieć formę 36 kamiennych jasnych bloków formujących zwarty czworokąt. Na jednym z nich ma zostać wyryty ciemny krzyż, na innych - polskie godło oraz inskrypcje.
Jak poinformowała PAP Rada, po przeanalizowaniu wybranych opracowań złożonych w konkursie na koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowanego na kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, przeprowadzono negocjacje z zespołami autorskimi.
"W efekcie tych działań i po odniesieniu się przez zespoły autorskie do zgłoszonych korekt i warunków wykonania zadania, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjęła decyzję o wyborze koncepcji, będącej podstawą do realizacji inwestycji, autorstwa Jana Kuki i Michała Dąbka" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.
Sekretarz Rady Andrzej Kunert wyjaśnił, że wybrany zespół ma czas do 27 kwietnia na przygotowanie projektu wykonawczego. "Wtedy będzie można go zaprezentować w pełni, ale postaramy się wcześniej też ubogacić tę informację. Głosowanie na ten projekt było absolutnie jednogłośne, bo wszyscy uznaliśmy, że jest naprawdę dobry. Poprosiliśmy też zespół o dokonanie kilku modyfikacji, nad którymi architekci już pracują" - powiedział sekretarz Rady.
Pomimo problemów przy rozstrzygnięciu konkursu, ocenił go jednak pozytywnie. "Świadczy o tym fakt, że z pozostałych nagrodzonych udało nam się jednak wybrać projekt naszym zdaniem wielce udany. Wszystko wskazuje, że mimo tego tąpnięcia przy rozstrzygnięciu, będziemy w stanie dotrzymać terminu wejścia na plac budowy - 1 czerwca, przed którym odbędzie się też przetarg na budowę, jak i terminu 27 września, kiedy z udziałem najwyższych władz państwowych planowany jest uroczysty pogrzeb ekshumowanych szczątków ofiar, odsłonięcie i poświęcenie panteonu-mauzoleum" - podkreślił Kunert.
Panteon-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych zlokalizowany będzie na Kwaterze "Ł" na Wojskowych Powązkach w Warszawie. W zakończonym 9 marca konkursie zwyciężył projekt architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy. Zakładał on umieszczenie mauzoleum częściowo pod ziemią. Zwycięski projekt przypominał jednak koncepcję krematorium z 2009 r. autorstwa pracowni BIG. Firma zgłosiła organizatorom konkursu zastrzeżenia dotyczące praw autorskich, dlatego I nagroda została unieważniona, a jej autorzy wykluczeni z konkursu.
Pod koniec marca prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło poinformował, że sąd konkursowy nie zdecydował się na unieważnienie konkursu, pozostawiając jego wyniki - przyznanie drugiej i trzeciej nagrody oraz dwóch wyróżnień równorzędnych i wyróżnienia honorowego - zgodnie z pierwszym rozstrzygnięciem. Jak dodał, sąd konkursowy rekomendował tych pięć prac do realizacji, zgodnie z decyzją zamawiającego, czyli Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Prace, które wówczas rekomendowano to: projekt laureatów drugiej nagrody - krakowskiej pracowni Ad Artis Emerla Wojda (w składzie Maciej Wojda i Arkadiusz Emerla we współpracy z Krzysztofem Kuczyńskim) oraz praca zdobywców nagrody trzeciej (zespół w składzie: Michał Adamczyk, Piotr Bylka, Piotr Musiałowski i Krzysztof Nowotka). Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano dwóm zespołom w składzie: Jan Kuka i Michał Dębek oraz Tomasz Birezowski i Tomasz Burno. Skład zespołu, który otrzymał wyróżnienie honorowe, to Maciej Sidorowicz, Piotr Lange i Iwo Borkowicz.
Zdobywcy I miejsca wycofali się z konkursu, o czym poinformowali 13 marca.
Teren Łączki na Wojskowych Powązkach to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa skrycie grzebali ciała zamordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wśród zidentyfikowanych do tej pory ofiar reżimu (pracami ekshumacyjnymi i identyfikacyjnymi kieruje IPN - PAP) są wybitni dowódcy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
Konkurs na panteon-mauzoleum na Powązkach przeprowadziła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. (PAP)
akn/ agz/