- CIR informuje:
W 1945 r. żołnierze generała Władysława Andersa wyzwolili Bolonię. W dwudniowych obchodach we Włoszech bierze udział premier Ewa Kopacz. „Jeśli ktoś wątpi w sens zjednoczonej Europy, powinien przyjść na ten cmentarz, aby zrozumieć, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za dzisiejsze czasy pokoju i współpracy”- mówiła szefowa rządu podczas oficjalnych uroczystości na cmentarzu San Lazzaro di Savena.
Dziedzictwo bohaterów
„To dobra chwila, by pochylić głowy przy grobach i wobec tych żołnierzy zdać sprawę z tego, co zrobiliśmy z wolnością, o którą oni walczyli. Jesteśmy to winni ich poświęceniu i ofierze” – powiedziała szefowa rządu podczas uroczystości z udziałem weteranów. „To dzięki wam byliśmy w gronie zwycięzców”. – dodała.
„Dziś żyjemy w wolnym i demokratycznym państwie. Osiągnęliśmy to, do czego dążyły wcześniejsze pokolenia. Także to, które walczyło z hitlerowskimi Niemcami na ziemi włoskiej” – mówiła premier Ewa Kopacz.
„Hołd dla tych, którzy torowali drogę do wolności”
„Oddajemy hołd Polakom, którzy torowali nam drogę do wolności. Tym, którzy tu spoczywają, możemy powiedzieć, że ich ofiara nie poszła na marne, a ideały, o które walczyli są także dla nas najwyższym nakazem”- mówiła premier Ewa Kopacz.
Szefowa rządu zwróciła uwagę, że za sprawą „Solidarności”, Polska powróciła do Europy wolnych i demokratycznych narodów. Jest dziś członkiem Unii Europejskiej i NATO.
„Jeśli ktoś wątpi w sens zjednoczonej Europy, powinien przyjść na ten żołnierski cmentarz, aby zrozumieć, jak wysoką cenę zapłaciliśmy za czasy pokoju i współpracy”- powiedziała premier podczas uroczystości na bolońskim cmentarzu.
Wspomnienie Jana Pawła II
18 kwietnia 1982 roku na cmentarzu San Lazzaro di Savena składał kwiaty i modlił się papież Jan Paweł II.
Premier Ewa Kopacz wspominając Ojca Świętego mówiła, że to on wielokrotnie zwracał uwagę, że polscy żołnierze walczący we Włoszech przez swoją ofiarę z życia i daninę krwi kładli podwaliny pod nową Europę, wierną swojej chrześcijańskiej tradycji i bardziej zjednoczoną.
W sobotę szefowa rządu odsłoniła tablicę upamiętniającą pobyt Jana Pawła II na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii.
Żołnierze gen. Andersa w walkach o wyzwolenie Bolonii
Podczas uroczystości we Włoszech premier Ewa Kopacz mówiła: "W takim miejscu jak to zawsze czujemy, że nasze serca biją mocniej. I choć tyle się zmieniło przez te siedemdziesiąt lat – zmieniła się Polska, zmieniła się Europa, przyszły nowe pokolenia – to jednak niezmiennie, kiedy tu stajemy, patrzymy na ten cmentarz, na te krzyże, wzruszenie chwyta za gardło." Premier przypomniała słowa generała Władysława Andersa, który mówił, że wiele włoskich wzgórz „pełnych jest krwi przelanej za wolność”.
Na największym polskim cmentarzu we Włoszech San Lazzaro di Savena spoczywa 1 432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim, w bitwie o Bolonię. Walka, którą stoczył 2. Korpus generała Andersa w kwietniu 1945 roku, dała możliwość wyzwolenia Bolonii i regionu Emilia Romana. W Bolonii zakończyła się kampania włoska polskiej armii, rozpoczęta w lutym 1944 roku. W walkach o wyzwolenie Włoch zginęło 4000 polskich żołnierzy.
Dwudniowe obchody 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii
Po oficjalnych uroczystościach na cmentarzu San Lazzaro di Savena i odsłonięciu tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii, premier Ewa Kopacz wspólnie z weteranami złożyła kwiaty na grobie ppłk Zbigniewa Kiedacza. Dowódca 15. Pułku Ułanów Poznańskich poległ w październiku 1944 r. pod Civitella di Romana. W niedzielę szefowa rządu weźmie udział w uroczystości przy tablicy upamiętniającej wejście 2. Korpusu Polskiego do Imoli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/