Część zbiorów Międzynarodowego Biura Poszukiwań (ITS) w Bad Arolsen w Niemczech, gromadzącego dokumenty o ofiarach III Rzeszy, jest od środy dostępna w internecie. Osoby zainteresowane mogą pobrać bezpłatnie m.in. dokumenty o marszach śmierci i dzieciach.
Placówka w Bad Arolsen na terenie kraju związkowego Hesja wstawiła początkowo do sieci 50 tys. dokumentów.
Dostępne są przedmioty osobiste - zdjęcia, listy, dokumenty tożsamości odebrane więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, dokumenty o tzw. marszach śmierci - ewakuacjach przez SS więźniów obozów w zimie 1945 roku przed nadciągającą od Wschodu Armią Radziecką, a także dane Biura Poszukiwań Dzieci z pierwszych lat po wojnie.
Dokumenty są dostępne zarówno dla naukowców, jak i rodzin i potomków ofiar, a także badaczy historii rodzinnych czy też nauczycieli realizujących projekty związane z historią II wojny światowej.
W istniejącym od 1955 r. archiwum ITS w Bad Arolsen znajduje się blisko 30 mln dokumentów, zawierających informacje na temat 17,5 mln osób - więźniów obozów koncentracyjnych, gett, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i deportacji.
Kierownictwo ITS planuje udostępnienie do roku 2017 co najmniej sześciu dalszych zestawów dokumentów.
ITS pomimo upływu 70 lat od zakończenia wojny nadal zajmuje się wyjaśnianiem losów ofiar nazizmu, jednak od początku 2013 r. rozszerza też badania naukowe i działalność informacyjną oraz edukacyjną. Działalność Międzynarodowego Biura Poszukiwań w całości finansują i będą finansować Niemcy.
Dokumenty znajdują się na stronie ITS w internecie pod adresem https://digitalcollections.its-arolsen.org. (PAP)
lep/ mc/