Prezes IPN Łukasz Kamiński wręczył w Poznaniu w imieniu Prezydenta RP Krzyże Wolności i Solidarności byłym opozycjonistom z Poznania i Wielkopolski. Odznaczeniem uhonorowano w piątek 13 osób.
Krzyże Wolności i Solidarności to państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione w 2010 roku.
Kamiński podkreślił w piątek, że Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym Polska zawdzięcza wolność. „Byli państwo kolejnym pokoleniem w bardzo długiej sztafecie polskiej walki o wolność. To państwo zapisali kolejną, piękną kartę polskiej historii. I za to państwu dzisiaj bardzo serdecznie dziękujemy” – zwrócił się do uhonorowanych.
Jeden z uhonorowanych opozycjonistów, Bronisław Lachowicz powiedział, że działaczom opozycji, w ich walce, codziennie przyświecały hasła: wolność i solidarność.
„Gdybym zapytał kogokolwiek z dziś odznaczonych, czy gdyby trzeba było, zrobiłby to samo – na pewno usłyszałbym twierdzącą odpowiedź. Nikt z nas, stając wtedy do tej heroicznej walki, nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji, ale widział, jakie dzieło trzeba wykonać, żeby ta Polska byłą Polską” – mówił.
Lachowicz z powodu swej działalności opozycyjnej był szykanowany przez SB. 13 grudnia 1981 roku, został internowany. Po zwolnieniu z internowania miał trudności z uzyskaniem pracy jako nauczyciel.
„W tym roku skończę 70 lat, mogę sama sobie powiedzieć, że moje życie miało sens. Czuję się spadkobierczynią powstańców warszawskich, tych młodych Kolumbów, którym nie udało się zrealizować marzeń. Moje pokolenie przejęło po nich pałeczkę i to wielkie zobowiązanie. I nam to się udało: spełniliśmy swój obowiązek wobec nich i ojczyzny” – powiedziała PAP uhonorowana Krzyżem Wolności i Solidarności Anka Karolina Martynów.
Nauczycielka, działaczka Solidarności została internowana 13 grudnia 1981 roku. Po powrocie z internowania odebrano jej możliwość nauczania języka polskiego i przeniesiono do biblioteki.
Odznaczeni zostali: Andrzej Ogłoziński, Dorota Teresa Ogłozińska, zd. Skibińska, Zbigniew Rutkowski, Krzysztof Dobrecki, Bronisław Lachowicz, Anka Karolina Martynów, Zofia Orłowska, zd. Sobczak, Mirosław Jerzy Szychta, Julian Jerzy Zydorek, Krzysztof Heliodor Krygier, Stanisław Henryk Krygier, Jerzy Kazimierz Pomin, Szymon Jan Wieczorek.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”.
Z wnioskiem o odznaczenie występuje do prezydenta prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku. (PAP)
rpo/ pz/