W regulaminie Senatu nie będzie ograniczenia czasowego ws złożenia wniosków ws powołania członków Kolegium IPN - zdecydowali w czwartek senatorowie. Zgodnie z dotychczasowym zapisem w regulaminie czas ten musiał być nie krótszy niż 14 dni.
W czwartek weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN autorstwa posłów PiS. Zgodnie z nią skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN, a w jej miejsce powołane zostanie Kolegium IPN. Dziewięciu członków Kolegium będą powoływać bezpośrednio Sejm, Senat i prezydent.
Dostosowując w maju swój regulamin do tych zmian Senat wprowadził do niego zapis, zgodnie z którym marszałek Senatu "ustali i poda do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków w sprawie powołania członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu tak, by okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni".
W czwartkowym głosowaniu dokonano zmiany w regulaminie - zlikwidowano czasowe ograniczenie dot. czasu na składanie wniosków. Za tą zmianą opowiedziało się 55 senatorów, przeciw było 28.
Przeciw zmianie protestował w czwartek wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO), według którego jest to zła zmiana.
"Przepisy są niszczone przez doraźny cel polityczny. Bo o co tu chodzi? Tu chodzi o to, by tej zmiany, która kończy 16-lecie IPN-u jaki znamy, dokonać błyskawicznie. Jeśli ta zmiana nie zostałaby dokonana, to trzeba byłoby albo zwołać dodatkowy Sejm, albo wybór prezesa IPN opóźni się do września; państwo nie chcecie czekać" - stwierdził.
Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w czwartek, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę.
Według nowych przepisów prezesa IPN będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu.
Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.(PAP)
wni/ mok/