Muzeum Auschwitz dzięki wsparciu finansowemu włoskiej prowincji Latina kupiło pojazd elektryczny, który będzie wykorzystywany m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży do przewozu po placówce osób z problemami ruchowymi – podało we wtorek Muzeum.
Pojazd przekazali muzealnikom m.in. Mauro Carturan i Eligio Cipriani, którzy od ponad 10 lat organizują przyjazdy włoskiej młodzieży do Miejsca Pamięci Auschwitz, aby pamiętała ona o ofiarach i mogła poznać historię w autentycznej poobozowej przestrzeni. "Doceniamy ogromny wysiłek Muzeum związany z zachowaniem Miejsca Pamięci. Powinno ono zostać zachowane jako przestrzeń edukacji dla kolejnych pokoleń. My także czujemy się odpowiedzialni za jego ochronę. Stąd nasza decyzja” – powiedział Mauro Carturan.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum powiedział, że w przeszłości włoska prowincja Latina wspierała już finansowo m.in. organizację w swoim kraju wystawy „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”. Ekspozycja prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce.
Pojazd jest niezwykle przydatnym darem; szacuje się, że bezpośrednio przed, jak i tuż po ŚDM, Muzeum Auschwitz odwiedzi ok. 350 tys. pielgrzymów z całego świata. 29 lipca przyjedzie tam również papież Franciszek.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. W 1979 r. w byłym obozie modlił się Jan Paweł II, a 10 lat temu to samo uczynił jego następca – Benedykt XVI. (PAP)
szf/ malk/