W ramach zbiórki funduszy na Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Mazowieckie) wydany został pamiątkowy numizmat z wizerunkiem prezesa zrzeszenia Wolność i Niezawisłość płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” (1913-51). To pierwszy w kraju taki numizmat.
Numizmat z wizerunkiem płk. Łukasza Cieplińskiego ukazał się w trzech wersjach: mosiężnej oraz mosiężnej oksydowanej o symbolicznym nominale „1 Wilka” oraz srebrnej próby 999.9 i wadze pół uncji z nominałem „10 Wilków”. Każda z monet ma średnicę 32 mm. Pierwsza tego typu pamiątkowa moneta, przywołująca postać sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” (1928-46), została wydana z początkiem tego roku.
„Obecnie postanowiliśmy wydać monety z wizerunkiem pułkownika Łukasza Cieplińskiego. To postać niezwykła, żołnierz, bohater, człowiek wierny do końca najwyższym wartościom” – powiedział PAPJacek Karczewski z ostrołęckiej Fundacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i zarazem pełnomocnik prezydenta miasta ds. utworzenia placówki.
Przypomniał treść więziennego grypsu, który po aresztowaniu przez UB Ciepliński zaadresował do swego syna: „Ofiarowując ciebie opiece Matki Bożej, proszę Ją, aby z ducha twego wyrosło w czyn moje serce zdławione rękami wrogów. Ażeby moje marzenia zapadły do twego serca jak iskry płomienne. Ażebyś był mężnym i słowo dane wobec Boga, Ojczyzny i własnego ducha przedkładał nad życie. Abyś był szlachetny i miał zawsze czyste serce. Aby uśmiech nie schodził z twoich ust nawet w momencie, gdyby szatańskie ręce życie Tobie, jak mnie, odebrać chciały. Abyś utulił w bólu i otarł łzy Matce i był dla niej prawdziwą radością. Pamiętaj, że istnieją trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka”.
Płk Ciepliński był żołnierzem 62 Pułku Piechoty z Bydgoszczy. W 1939 r. w czasie kampanii wrześniowej walczył m.in. w bitwie nad Bzurą. Przez gen. Tadeusza Kutrzebę został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Podczas okupacji był w AK. Po wkroczeniu wojsk radzieckich współtworzył niepodległościową, antykomunistyczną organizację NIE. Następnie został prezesem IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po aresztowaniu przez UB został stracony wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Data ta jest obchodzona jako święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jak zapewnił Karczewski, akcja wydawania pamiątkowych monet z wizerunkami żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, która ma wesprzeć budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, będzie kontynuowana. „Następny numizmat będzie przypominał postać rotmistrza Pileckiego. Przygotowujemy już projekt. Myślę, że moneta ukaże się w ciągu dwóch miesięcy” – dodał. Karczewski zaznaczył, że inicjatorzy akcji otrzymują z kraju i zagranicy bardzo dużo propozycji upamiętnienia w ten sam sposób innych, także mniej znanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Rewers każdej z monet przedstawia budynek dawnego aresztu śledczego UB w Ostrołęce, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W założeniu placówka pełnić będzie rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie. Częścią wystawy ma być też zainscenizowana leśna kwatera partyzancka.
Według szacunków, w 1945 r. do podziemia antykomunistycznego należało do 180 tys. osób, w tym do 17 tys. żołnierzy służyło w oddziałach partyzanckich. W walkach z NKWD, KBW, UB i MO poległo ponad 8,5 tys. osób. Ok. 80 tys. osób zostało aresztowanych i trafiło do więzień. Wielu z nich zmarło w wyniku tortur lub zostało straconych. (PAP)
mb/ dym/