9 kwietnia mija sto lat od otwarcia w Pile lotniska. Z tej okazji w sobotę odbędzie się uroczystość, której uczestnicy wysłuchają wykładu na temat historii lotniska, a następnie przejdą na skrzyżowanie pasów startowych, gdzie przy ustawionym samolocie SU-22 przygotowany zostanie tort urodzinowy.
Lotnisko w Pile powstało 9 kwietnia 1914 roku, kiedy zawiązała się spółka Militarfligerschule Schneidemuhl GmbH szkoląca na obiekcie pilotów i obserwatorów wojskowych.
W trakcie pierwszej wojny światowej na lotnisku stacjonowały niemieckie samoloty, które prowadziły loty bojowe i rozpoznawcze. W halach na terenie lotniska istniały zakłady produkujące samoloty Albatros oraz Fokker.
Na pilskim lotnisku w lipcu 1932 roku lądował samolot z Adolfem Hitlerem, który przyleciał do miasta w trakcie swojej kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi.
Podczas drugiej wojny światowej na terenie lotniska znajdował się zakład, w którym remontowano niemieckie samoloty uszkodzone w wyniku działań wojennych. Dostarczano tutaj m.in. samoloty Messerschmitt ME 262, ME 210, ME 410, a także Focke-Wulf FW 189.
Przed rokiem na terenie lotniska przeprowadzono badania, podczas których odkryto pozostałości po kręgu kompensacyjnym wybudowanym w latach 1942-1943. Służył on do naprawy przyrządów nawigacyjnych na pokładzie samolotów wojskowych. To jeden z trzech zachowanych tego typu obiektów w Polsce i kilku w Europie.
Zakłady lotnicze na początku 1945 roku zostały ewakuowane, a sprzęt w obawie przed zbliżającym się frontem przewieziono koleją do Niemiec.
Po wojnie na lotnisku stacjonował 6. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego, przemianowany później na 6. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego.
Działalność bojową lotnisko zakończyło w 1998 roku. Obecnie na jego terenie funkcjonuje Aeroklub Ziemi Pilskiej oraz Związek Polskich Spadochroniarzy. (PAP)
mat/