Mława będzie miała „Skrzynię czasu”. Zebrane w niej pamiątki związane ze współczesnymi mieszkańcami miasta zostaną zakopane na tamtejszym rynku na sto lat. Do akcji mogą włączyć się wszyscy - obecni i byli - mławianie.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz, „Skrzynia czasu” zostanie zakopana 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości.
Zbiórka pamiątek: fotografii, listów, płyt CD lub DVD, pamięci USB oraz innych przedmiotów rozpocznie się zaś 13 lipca - dokładnie w 586. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Mławę - i potrwa do końca października.
„Z myślą o dzieciach naszych dzieci i ich wnuczętach chcemy zostawić potomnym pamiątki związane z współczesną Mławą i jej mieszkańcami. Przyszłym mławianom wskażemy datę otwarcia skrzyni, czyli rok 2115. Liczymy, że potomni uczynią to także 11 listopada” – powiedziała PAP Grzywacz.
Pamiątki, które obecni mieszkańcy Mławy chcieliby przekazać mławianom z przyszłego stulecia, zbierał będzie Urząd Miasta. Z innych regionów Polski i z zagranicy mogą je nadsyłać również dawni mławianie, nadal czujący się związani z tym miastem.
„Każdy, kto przekaże do Ratusza własne pamiątki, otrzyma certyfikat. Będzie on opatrzony tym samym numerem, który znajdzie się na specjalnej kopercie przydzielonej osobno dla każdego ofiarowywanego przedmiotu. W skrzyni znajdzie się też lista osób wraz z adresami, które ofiarowały potomnym pamiątki” – wyjaśniła Grzywacz.
Dodała, że „Skrzynia czasu” w kształcie sześcianu o boku mierzącym jeden metr zostanie wykonana z trwałego materiału, prawdopodobnie ze stali nierdzewnej.
„Skrzynia wraz z zawartością zostanie złożona w specjalnie wybranym wybetonowanym miejscu w północno-zachodniej części rynku Mławy. Zostanie przykryta płytą z herbem miasta oraz datami rocznymi: 2015 i 2115” – zapowiedziała Grzywacz.
Podkreśliła, że miejsce złożenia „Skrzyni czasu” nie jest przypadkowe – znajduje się bowiem w bezpośrednim sąsiedztwie odkrytej w 2013 r. studni miejskiej, jednej z czterech, które działały niegdyś na mławskim rynku. Dodała też, że w miejscu studni z XVIII wieku, stanie teraz stylizowana pompa - w formie ulicznego zdroju - z wodą pitną. "Cztery takie pompy, każda usytuowana w narożniku rynku, czynne były do lat 30. XX wieku. Teraz chcemy wrócić do tej tradycji” – zaznaczyła Grzywacz.
Mława położona w północnej części woj. mazowieckiego liczy ok. 30 tys. mieszkańców. Prawa miejskie otrzymała 13 lipca 1429 r. Przywilej ten nadali Mławie książęta mazowieccy: Siemowit V, Kazimierz II i Władysław I. Został on potwierdzony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1779 r. (PAP)
mb/ ann/