Dekoracja figury Bamberki girlandą i odczytanie kontraktu osadników bamberskich będą głównymi wydarzeniami odbywającego się w sobotę w Poznaniu XX Święta Bamberskiego. Festyn organizowany jest z okazji 296. rocznicy przybycia do miasta osadników z Bambergu.
„Bamber – to brzmi dumie” – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich Ryszard Skibiński. „Mimo że latach 60., 70. próbowano rozprzestrzenić pewne negatywne stereotypy na ich temat, to Bamber przede wszystkim powinien być, i jest kojarzony z niezwykłą gospodarnością i solidnością” – dodał.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii, przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.
Przybysze dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiego społeczeństwa.
„Warto znać swoje korzenie, a już prof. Maria Paradowska stwierdziła, że co czwarty Poznaniak ma w sobie bamberską krew. Kiedy w latach 1719 do 1753 przybyło do Poznania ok. 500 osadników, rolników z okolic Bambergu – miasto liczyło zaledwie 6 tys. mieszkańców. Bambrzy byli więc dość liczną grupą, stanowiącą wtedy ok. 10 proc. populacji” – powiedział Skibiński.
Festyn rozpocznie się na poznańskim Starym Rynku, gdzie po wystąpieniach gości i odczytaniu kontraktu osadników bamberskich odbędzie się uroczysta dekoracja pomnika Bamberki girlandą. Zaprezentowany zostanie także nowy, przyszłoroczny Kalendarz Bamberski.
Podczas uroczystości od lat przyznawane są także wyróżnienia o nazwie „Złota Bamberka”. „W tym roku zarząd postanowił uhonorować wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, ale szykujemy dla wszystkich prawdziwą niespodziankę” – zapewnił Skibiński.
Druga część festynu, z koncertem Orkiestry Dętej Miasta Poznania oraz grami i zabawami dla dzieci odbędzie się w parku przy Muzeum Bambrów Poznańskich.
W 2009 roku Towarzystwo Bambrów Poznańskich zostało laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. PE docenił starania Towarzystwa na rzecz integracji lokalnych społeczności.(PAP)
ajw/ mhr/