XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego zainaugurują wojewódzkie obchody 100-lecia wybuchu I wojny światowej. Podobnie jak w latach ubiegłych Dni odbędą się w dwa kolejne weekendy – 17 do 18 maja i 24 oraz 25 maja.
„Trudno żeby województwo małopolskie nie było inicjatorem obchodów wybuchu I wojny światowej. Małopolska otworzyła przecież drogę do niepodległości Polski. Tutejszy wymarsz I Kompanii Kadrowej, potem największa bitwa I wojny światowej, czyli bitwa pod Gorlicami, następnie pod Krzywopłotami, pod Limanową – te wydarzenia przyczyniły się do wolności Polski” – mówił w czwartek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.
Tytuł tegorocznej edycji Dni brzmi „Wielki wybuch 1914–1918”. "Chcemy pokazać kilku, kilkunastu tysiącom osób, które co roku uczestniczą w wydarzeniu, nie tylko to, co w pierwszej kolejności kojarzy się z wojną - czyli front, ale też to, w jaki sposób wydarzenia w różnych miejscach Małopolski wpłynęły na jej dalszy rozwój, zmiany gospodarcze, historie różnych Małopolan" - powiedziała Joanna Orlik, dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury (MIK), który jest głównym organizatorem Dni.
Oferta tej edycji obejmuje 11 miejsc związanych z I wojną. Przy każdym z obiektów znajdzie się punkt informacyjny MIK – biały namiot - przy nim też rozpocznie się zwiedzanie.
17 i 18 maja organizatorzy oprowadzą gości po: Forcie nr 44 Tonie w Krakowie, Hangarze Lotniczym w Krakowie (tylko 17 maja), Dworze Dąbrowskich w Michałowicach, Pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku, Zespole Tarnowskich Wodociągów, Cmentarzu Wojskowym nr 192 w Lubince.
24 i 25 maja zainteresowani będą mieli do wyboru zwiedzanie: Pałacu Larischa w Krakowie, Klubu Garnizonowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, Pałacu Długoszów w Siarach, Cmentarza Wojskowego nr 60 na Przełęczy Małastowskiej.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie bezpłatna publikacja „Wielki wybuch 1914-1918” Katarzyny Kobylarczyk. W punkcie informacyjnym na podróżnych czekają niespodzianki, a na dzieci - quizy z nagrodami.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego rozpoczynają wojewódzki program obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej. Obchody potrwają do 2015 roku i będą podzielone na trzy tematyczne etapy: „Polska droga do niepodległości” (Kraków), „Walka żołnierza polskiego” (powiat limanowski, olkuski i tarnowski) oraz „Bitwa gorlicka” (powiat gorlicki). Oprócz głównych uroczystości program obejmie projekty edukacyjne i kulturalne nawiązujące do historii I wojny światowej i najważniejszych postaci tego okresu.
Koszt organizacji obchodów to 1,1 mln zł. Pokrywa go m.in. województwo małopolskie, regionalne i lokalne samorządy, Związek Piłsudczyków.
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego organizowane są od 1999 roku. Zainicjowały je władze Małopolski, a organizuje Małopolski Instytut Kultury (MIK) we współpracy z gospodarzami i partnerami udostępnianych obiektów.
Co roku, podczas dwóch majowych weekendów, goście zapraszani są do odwiedzenia miejsc nieznanych i takich, które kryją niezwykłe historie. Zwiedzanie uatrakcyjniają warsztaty, pokazy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne, dzięki którym można lepiej poznać prezentowane obiekty. (PAP)
bko/ dym/