O pilne przekazanie szczegółowych informacji o zakresie i charakterze zniszczeń po środowym pożarze w zabytkowej katedrze w Sosnowcu (Śląskie) zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach resort kultury. Zasugerował wystąpienie o dotację.
"Resort kultury zobowiązał wojewódzkiego konserwatora, by przekazał gospodarzowi obiektu informację na temat zasad ubiegania się o dotację w ramach Programów Ministra - Priorytet Ochrona zabytków. Obecnie trwa nabór wniosków, termin ich składania mija 31 października" - poinformował PAP rzecznik minister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Babczyński.
Członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński powiedział PAP wcześniej w środę, że "znajdą się środki" w budżecie województwa na prace zabezpieczające w katedrze. "Rozmawiałem z marszałkiem województwa. Będziemy się starali, by jak najszybciej przekazać ok. 100 tys. zł na pierwsze prace zabezpieczające w tym obiekcie" - powiedział Chęciński. Dodał, że kontaktował się również w tej sprawie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W pożarze, który wybuchł w nocy z wtorku na środę w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, całkowicie spłonął dach nad nawami, transeptem i prezbiterium. Zawaliła się sygnaturka, a wnętrza katedry zostały zalane. Uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębło.
W pożarze, który wybuchł w nocy z wtorku na środę w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, całkowicie spłonął dach nad nawami, transeptem i prezbiterium. Zawaliła się sygnaturka, a wnętrza katedry zostały zalane. Uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały polichromie autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziębło.
"Nieszczęście i wielka tragedia – dla parafii, diecezji i zabytków Sosnowca. Katedra sosnowiecka to perełka wśród miejskich zabytków. To straszna rzecz widzieć płonący kościół, spadającą wieżyczkę" - mówił rano proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik, cytowany na stronie internetowej diecezji sosnowieckiej.
Straty, jak wskazuje diecezja, "idące w miliony złotych" będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach. Są tym bardziej dotkliwe, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze wiele prac konserwatorskich i remontowych.
Rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik poinformował przed godz. 15.00, że akcja wciąż trwa, strażacy zabezpieczają konstrukcję dachu. Podkreślił, że podczas akcji gaśniczej dokładali starań, by nie zniszczyć malowideł.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.
Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.(PAP)
lun/ ktp/ mhr/