40 osób zdobyło pierwsze nagrody w 51. konkursie „Malowana Chata” organizowanym w Zalipiu koło Tarnowa. Jego uczestnicy ozdabiają motywami kwiatowymi swoje domy i gospodarstwa.
Celem konkursu jest podtrzymywanie i rozwijanie unikatowej twórczości ludowej. W Zalipiu kwiatami zdobione są domy, budynki gospodarcze, płoty, studnie, psie budy i przedmioty użytkowe. Malarki odkrywają przy tym nowe motywy zdobnicze i doskonalą swoją technikę.
W tym roku do konkursowej rywalizacji stanęło 81 osób z 16 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego, szkoły, świetlica wiejska oraz czterech właścicieli domów w Zalipiu, którzy zlecili artystom pomalowanie swoich posiadłości.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: nowych malunków, utrzymania malunków z poprzednich lat oraz za popieranie twórczości ludowej czyli dla osób, które zleciły malarkom ozdobienie swoich domów. W pierwszej kategorii przyznano: 26 pierwszych miejsc, 18 miejsc drugich i 14 trzecich; w drugiej - 9 pierwszych miejsc i trzy drugie, a w trzeciej - pięć pierwszych miejsc.
W kategorii dzieci i młodzieży jurorzy przyznali trzy pierwsze nagrody i osiem drugich. Wyróżnienia zbiorowe otrzymały Szkoły Podstawowe w Zalipiu i Olesnie oraz świetlica wiejska w Niwce.
Wyniki ogłoszono w niedzielę w Domu Malarek w Zalipiu.
Komisja konkursowa podkreśliła w werdykcie wysoki i wyrównany poziom artystyczny zdobienia obiektów oraz fakt, że co roku pojawiają się nowe talenty, co gwarantuje podtrzymanie tradycji.
„W tegorocznym konkursie na tle wszystkich uczestników wyróżniła się pani Joanna Krok, która stary dom swoich rodziców wymalowała w taki sposób, że brakuje już miejsca na kwiaty, ale robi on ogromne wrażenie. Trzeba to zobaczyć” – powiedziała PAP przewodnicząca jury Maria Cetera.
Konkurs „Malowana chata” to jeden z najstarszych konkursów etnograficznych w Polsce. Jest organizowany od 1948 r. (od 1976 r. przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie) i odbywa się w pierwszy weekend po Bożym Ciele.
Tegoroczny konkurs zorganizowało Muzeum Etnograficzne - oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Dom Malarek w Zalipiu, województwo małopolskie oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych - oddział w Tarnowie. (PAP)
wos/ as/