122 pisanki nadesłano na tegoroczną 43. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Pisanek im. Michała Kowalskiego zorganizowanego w Gorzowie Wielkopolskim. Jego jury wyłoniło we wtorek trójkę laureatów: panie z Warmińsko-mazurskiego, Śląska i Lubuskiego.
Wszystkie konkursowe pisanki od Niedzieli Palmowej będzie można oglądać na wystawie w oddziale gorzowskiego muzeum w Spichlerzu.
Jak poinformował PAP przewodniczący komisji konkursowej Mirosław Pecuch z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., pierwsze miejsce w technice batikowo-pisakowej zajęła Aleksandra Charko ze wsi Nowotki k. Elbląga. Technika batikowa polega na wykorzystaniu do zdobienia jaj wosku. Na skorupce rysuje się nim różne wzory, a następnie barwi jajka. Te czynności można powtarzać wielokrotnie nanosząc na skorupkę różne wzory i kolory. Wosk służy do zabezpieczenia danego miejsca przed barwnikiem. Po zakończeniu barwienia jest usuwany i pozostaje wzór na jajku.
Laureatką w kolejnej technice – batikowo-szpilkowej została Teresa Drapała z Tychów. Ta technika jest analogiczna do batikowo-pisakowej. Różnica polega na tym, że do nanoszenia wosku na jajka nie służy tzw. pisak (najczęściej miedziana tulejka, w której podgrzewa się wosk), a szpilka. Jej użycie sprawia, że wzory są zupełnie inne.
Konkurs im. Michała Kowalskiego ma na celu kultywowanie tradycyjnych metod wykonywania świątecznych ozdób. Dlatego też oceniane są tylko te zawierające tradycyjne motywy i wykonane tradycyjnymi metodami. Wyróżnione zestawy ozdobionych jajek będą pokazane na wystawie w muzeum, której otwarcie nastąpi w Niedzielę Palmową.
Z kolei Elżbieta Krupa z Gorzowa Wlkp., zadaniem jury, wykonała najładniejsze pisanki technika drapaną. Strojąc jajka w ten sposób, najpierw je barwimy, a potem przy użyciu ostrego narzędzia usuwamy barwnik w miejscach tworząc zamierzony wzór.
W tym roku jury nie przyznało nagrody w technice mieszanej, czyli łączącej opisane wyżej.
Piecuch powiedział PAP, że na konkursowych pisankach dominowały wzory geometryczne charakterystyczne dla rękodzieła ludowego, świąteczne i motywy kwiatowe. Dodał, że w tej edycji konkursu swe prace nadesłało 18 osób. Dodał, że to mniej niż w minionych latach, ale można to tłumaczyć wczesnym terminem świąt.
Konkurs im. Michała Kowalskiego ma na celu kultywowanie tradycyjnych metod wykonywania świątecznych ozdób. Dlatego też oceniane są tylko te zawierające tradycyjne motywy i wykonane tradycyjnymi metodami.
Wyróżnione zestawy ozdobionych jajek będą pokazane na wystawie w muzeum, której otwarcie nastąpi w Niedzielę Palmową. Narody finansowe dla laureatów, ufundowało miasto Gorzów Wlkp.
Organizatorami konkursu są: gorzowskie zarządy Kół Związku Ukraińców w Polsce i Zjednoczenia Łemków oraz Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie.
Przez ponad 40 lat konkurs zdobył renomę wśród osób zajmujących się kultywowaniem tradycji ozdabiania jaj z okazji Wielkiej Nocy. Biorą w nim udział zarówno twórcy ludowi, jak i amatorzy z wielu zakątków kraju. Każdego roku nadsyłanych jest od 150 do 200 pisanek.
Dzięki konkursowi kolekcja pisanek gorzowskiego muzeum liczy ok. 2 tys. sztuk. Można je oglądać na wystawach organizowanych w tej placówce, a także ekspozycjach odbywających się w regionie i kraju.
Patronem konkursu jest Michał Kowalski (zm. w 1999 roku), który był działaczem społecznym i propagatorem kultury ukraińskiej oraz wieloletnim przewodniczącym gorzowskiego oddziału Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a później oddziału Związku Ukraińców. Od 1971 r. organizował ogólnopolski konkurs pisanek. (PAP)
mmd/ pz/