Najstarsze w Wielkiej Brytanii odręczne zapiski znaleźli archeolodzy prowadzący prace w miejscu, gdzie rozpoczęto budowę nowej siedziby agencji Bloomberg w Londynie. Zachowały się one na niegdyś woskowanych rzymskich tabliczkach z drewna.
Tabliczek takich, wyglądających jak kawałki deszczułek, znaleziono ponad 400. Przetrwały w mule wyschniętego obecnie potoku Walbrook, dopływu Tamizy w czasach, kiedy Londyn był rzymską osadą Londinium.
Na jednej z nich zachowała się inskrypcja "Londinio Mogontio" (z Londinium do Mogontius). Jest to najwcześniejsza zapisana nazwa miasta. Datowana na 65-80 rok n.e. wyprzedza o pół wieku wzmiankę o Londynie w Annałach Publiusza Korneliusza Tacyta, znakomitego rzymskiego historyka.
Odszyfrowano na razie 87 tabliczek, na których zachowały się ślady rylca.
Na jednej widnieje data 8 stycznia 57 r. To najstarszy rękopiśmienny dokument w brytyjskiej historii.
Natomiast na najstarszej z tabliczek, znalezionej w warstwie datowanej przez specjalistów z Muzeum Londyńskiej Archeologii (MOLA) na lata 43-53 można przeczytać: "... ponieważ przechwalają się na całym rynku, że im pożyczyłeś pieniądze. Toteż w twoim własnym interesie proszę cię, nie chodź jak obdartus... nie pomożesz w ten sposób swoim interesom".
Tabliczki i inne znaleziska archeologiczne po ukończeniu budowy zostaną umieszczone na wystawie w zrekonstruowanym Mitreum Londyńskim. Bloomberg stawia w finansowej dzielnicy swoją siedzibę na 3-akrowej działce, która okazała się największym skupiskiem znalezisk archeologicznych w Londynie. Znajdowała się tam też świątynia boga Mitry, czczonego przez rzymskich legionistów.
Otwarcie Mitreum - przykładu, jak można z powodzeniem, zdaniem MOLA, integrować pozostałości archeologiczne z komercyjnym przedsięwzięciem i zrównoważonym rozwojem - przewidziano na jesień przyszłego roku. Na razie zdjęcia kilku tabliczek zobaczyć można na stronach portalu BBC.(PAP)
klm/ kar/