Judaica, tatariana, ikony, ręczniki obrzędowe, przedmioty sprzed kilkuset lat z kolekcji Muzeum Podlaskiego można obejrzeć w internecie. To w sumie 2,5 tys. eksponatów dotyczących wielokulturowej historii regionu.
Jak powiedział PAP dyrektor muzeum Andrzej Lechowski, to dopiero początek udostępniania eksponatów, bo całe zbiory liczą blisko 100 tys. przedmiotów. Dodał, że kolejne będą udostępniane na bieżąco.
Zeskanowane i udostępnione zostały już m.in. tatariana, czyli pamiątki związane z osadnictwem tatarskim na ziemiach polskich. W Muzeum Historycznym w Białymstoku (oddziale Muzeum Podlaskiego) znajdują się m.in. cenne XIX-wieczne rękopisy polskich Tatarów - Korany i chamaiły, czyli modlitewniki, które służyły do prywatnego kultywowania religii.
W zbiorach jest też m.in. dałowar, czyli tekst modlitwy wkładany zmarłemu do grobu, całun pogrzebowy z lat międzywojennych, dywany modlitewne, dokumenty potwierdzające szlachectwo Tatarów, a także liczne fotografie meczetów, duchownych, świąt muzułmańskich.
W internecie można obejrzeć też pamiątki związane z żydowską społecznością, zgromadzone przez Muzeum Historyczne. W jego zbiorach znajdują się m.in. jedwabne tałesy, czyli modlitewne szale, szata liturgiczna czy pamiątki z białostockiego getta - imienna legitymacja zezwalająca na pracę poza gettem oraz kielich kiduszowy, nad którym podczas szabasu recytowano specjalną modlitwę - kidusz.
Judaica znajdują się też w Muzeum w Tykocinie (znajduje się w synagodze), które gromadzi pamiątki po Żydach z całego kraju. To przede wszystkim przedmioty związane z obchodami Szabatu i świąt dorocznych: Pesach, Sukot, Chanuka i Purim oraz ozdoby Tory.
Natomiast w Muzeum Ikon, które działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. Unikatem w zbiorach placówki są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie Monasteru Supraskiego. Je też można oglądać w internecie.
Innymi przedmiotami, które zostały zdigitalizowane, są ręczniki obrzędowe, które znajdują się w Muzeum w Bielsku Podlaskim. Ręcznik obrzędowy tradycyjnie pełnił ważną rolę w życiu społeczności wiejskiej w południowo-wschodniej części regionu. Młode panny szyły go z przeznaczeniem na posag, w nim "chowała się" dusza po śmierci, służył także jako ozdoba ikon. Kolekcja liczy ponad 200 ręczników.
Digitalizacja zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku była możliwa dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury.
Lechowski powiedział, że ważną częścią projektu NCK była możliwość zakupu specjalistycznego sprzętu do digitalizacji, który będzie służył do skanowania i udostępniania kolejnych eksponatów. Dodał, że projektu jest też ważny dla muzealników, bo stworzono elektroniczny inwentarz, który usprawnia pracę i badanie zbiorów muzealnych.
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest największą placówką muzealną w regionie, w jego skład wchodzi osiem placówek. (PAP)
swi/ agz/