Sześć wydarzeń nawiązujących w różny sposób do przemysłowego dziedzictwa woj. śląskiego poprzedzi w nocy z 12 na 13 czerwca tegoroczną Industriadę. Noszące tę nazwę święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego odbędzie się 13 czerwca.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn. W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się w 46 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach regionu.
Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej koordynatorzy Industriady z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, w tym roku po raz pierwszy święto poprzedzi „Rozruch” - sześć wydarzeń przygotowanych w Katowicach, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach.
Jednym z nich będzie wieczorny „Industrial Rave” w Walcowni Cynku w Katowicach Szopienicach. To koncerty wykonawców elektro/techno w przestrzeni uratowanej niedawno przed zniszczeniem dawnej walcowni cynku z 1902 r. Koncertom będą towarzyszyły prezentacje filmów i fotografii z Zagłębia Ruhry oraz wystawa wielkoformatowych wydruków dzieł odwołujących się do motywu pracy. Jednym z nich będzie obraz Das Eisenwalzwerk Adolpha Menzla przedstawiający dawną walcownię żelaza w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie).
Imprezę „Industrial Rave” organizuje Instytucja Kultury Ars Cameralis wspólnie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która zarządza walcownią. Fundacja na 11 czerwca przygotowuje tam konferencję Dobre Praktyki w Ochronie Dziedzictwa Przemysłowego, a na samą Industriadę - otwarcie w walcowni Muzeum Hutnictwa Cynku. Tym samym zakończy się kilkuletnia walka grupy społeczników o zachowanie obiektu świadczącego o historii tej części miasta i regionu.
W Katowicach wieczorem zaplanowano jeszcze symboliczny powrót z szychty w formie spaceru nordic walking. Jego uczestnicy wyruszą sprzed katowickiej kopalni Murcki-Staszic i z elementami wyposażenia górniczego (kaskami, lampkami) przejdą m.in. przez zabytkowe dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec.
W sąsiednim Chorzowie zaplanowano nocne spotkanie z historycznymi dla rozwoju górnośląskiego przemysłu postaciami Johna Baildona i Friedricha Wilhelma von Redena. Odbędzie się ono na odrestaurowanych w ostatnich latach i przekształconej w platformę widokową wieży wyciągowej szybu Prezydent.
W Świętochłowicach przy rewitalizowanych obecnie unikalnych architektonicznie wieżach wyciągowych dawnej kopalni Polska zaplanowano koncert Józefa Skrzeka – pamięci jego zmarłego pod koniec stycznia brata, znanego bluesmana Jana Kyksa Skrzeka.
W Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich pod szybem Krystyn odbędą się m.in. dwa plenerowe spektakle teatralne, a także premierowy na Górnym Śląsku akustyczny występ grupy Oberschlesien z nowym materiałem – poprzedzony krótkim wprowadzeniem autorstwa prof. Zbigniewa Kadłubka.
W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach zaplanowano natomiast Nocną Szychtę – zejście do kopalnianych podziemi w poszukiwaniu galeny srebra. Zapowie je dźwięk gwareckiego dzwonu, a uzupełnią m.in. iluminacja wieży wyciągowej, pokaz sztucznych ogni i mroczną niespodzianką pod ziemią.
Prócz informacji o sześciu wydarzeniach poprzedzających święto koordynatorzy Industriady przekazali też w czwartek, że jej oficjalnym finałem będzie hiphopowy koncert Miuosha i Jimka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – w przestrzeni naziemnych zabudowań zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza (dwa marcowe koncerty w siedzibie NOSPR cieszyły się dużym powodzeniem). Plenerowy koncert ma uzupełnić pokaz akrobacji parkour oraz spektakl multimedialno-laserowy.
Szczegóły programu tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. o opłatach za niektóre z nich) mają znajdować się na stronie industriada.pl. Dokładne informacje o wydarzeniach samej Industriady zostaną przedstawione 28 maja.(PAP)
mtb/ dym/