Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal, poświęcony postaci generała Leopolda Okulickiego. "Chcieliśmy w przeddzień święta Wojska Polskiego przedstawić szerzej postać ostatniego komendanta Armii Krajowej" - powiedział Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN-u. "Idea, jaka przyświecała stworzeniu tego portalu jest bardzo prosta: pragnęliśmy przypomnieć Polakom, szczególnie młodszym, postać jednego z ostatnich wielkich żołnierzy i wodzów II Rzeczpospolitej - generała Leopolda Okulickiego" - powiedział w piątek PAP Arseniuk.
Portal stworzony został w oparciu o album „Generał Leopold Okulicki 1898-1946”, wydany w ubiegłym roku. Album przygotowali Jacek Pawłowicz i Janusz Kurtyka, prezes IPN, który zginął w ub.r. w katastrofie smoleńskiej.
Portal podzielony jest na kilka części: szczegółowy biogram gen. Okulickiego, obszerną galerię, dział "pro memoriam". W jego skład wchodzi m.in. interaktywna mapa, na której zaznaczono miejsca poświęcone pamięci generała, takie jak szkoły, czy pamiątkowe tablice.
"Wszystkie portale IPN, poświęcone ważnym wydarzeniom i postaciom historycznym mają dwojaki cel: przedstawiać te wydarzenia i osoby w przystępny sposób, oraz ocalić je od zapomnienia" - dodał Arseniuk.
Według przedstawiciela Instytutu, nieprzypadkowa jest także data uruchomienia portalu. Przypadające w poniedziałek 15 sierpnia święto Wojska Polskiego ma być punktem wyjścia do opowiedzenia o Okulickim, jako jednym z najważniejszych wodzów Polski Podziemnej.
Leopold Okulicki (ur. 1898), ps. „Niedźwiadek”, gen. bryg. Wojska Polskiego był współorganizatorem SZP-ZWZ-AK i ostatnim komendantem głównym Armii Krajowej. W 1913 roku, jako piętnastoletni chłopiec, wstąpił do Związku Strzeleckiego. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 r. W styczniu 1939 r. został aresztowany przez Sowietów, na wolność wyszedł po układzie Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. Pełnił rolę dowódcy jednej z dywizji armii polskiej, stworzonej przez gen. Andersa. W latach 1943-1944 przebywał w Londynie. W roku 1944 został przerzucony do okupowanej Polski. Po Powstaniu Warszawskim mianowany komendantem głównym Armii Krajowej, którą rozwiązał w styczniu 1945 r. Podczas pertraktacji z władzami sowieckimi został podstępnie aresztowany i przewieziony do Moskwy. W tzw. "procesie szesnastu" skazany na 10 więzienia. Zmarł 24 grudnia 1946 r. w moskiewskim więzieniu Butyrki.
Okulicki jest kawalerem orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Orderu Orła Białego, przyznanego mu pośmiertnie przez prezydenta Lecha Wałęsę w listopadzie 1995 r.
Portal IPN o gen. Okulickim dostępny jest pod adresem: http://okulicki.ipn.gov.pl/portal/oku/ (PAP)
maz/ abe/