Dziesięć zachodniopomorskich liceów i tyle samo węgierskich szkół weźmie udział we wspólnym projekcie, który pozwoli młodym ludziom poznać najważniejsze wydarzenia w obu krajach w drugiej połowie XX wieku.
Projekt „Droga ku wolności” realizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i przy wsparciu Ambasady Węgier w Polsce.
Jak poinformowały służby prasowe Funduszu, w projekcie pilotażowym wezmą udział szkoły z Pomorza Zachodniego, w większości szczecińskie licea ogólnokształcące. Wśród wybranych do programu placówek znalazły się też szkoły z Barlinka, Wałcza i Goleniowa.
Zarówno w szkołach polskich, jak i węgierskich, już od lutego będą odbywać się specjalne lekcje historii na temat przełomowych wydarzeń w obu krajach po II wojnie światowej. Lekcje te mają potrwać do czerwca.
"Projekt jest pierwszą inicjatywą w ramach naszej współpracy z Węgrami. W kolejnych latach będziemy tę współpracę rozwijać poprzez tworzone przez nas Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie koło Międzyzdrojów w Zachodniopomorskiem" – powiedział prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Marek Zagórski.
"Chcemy uczyć młodzież historii krajów, które po II wojnie światowej były po tej samej stronie +żelaznej kurtyny+. Szczególny nacisk kładziemy na wydarzenia z 1956 roku na Węgrzech, 1980-81 oraz 1989 w Polsce. W naszym przekonaniu, przypominanie o wspólnej, nieodległej przecież historii, pozwoli młodym Węgrom i Polakom lepiej się poznać i zrozumieć" – dodał.
Wydarzenia roku 1956 na Węgrzech, nazywane rewolucją węgierską, rozpoczęły się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie, zorganizowanego na znak solidarności z wydarzeniami Polskiego Października 1956. Demonstracje zamieniły się w próbę uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Zryw został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada. Podczas walk zginęło ponad 2,5 tys. Węgrów, a około 20 tys. zostało rannych. Po zdławieniu rewolucji ponad 200 tys. osób opuściło kraj.
Szczecin - miasto, z którego najwięcej szkól zgłoszono do projektu, ma związki z tamtymi wydarzeniami. Jego mieszkańcy w geście solidarności z uczestnikami krwawo stłumionego powstania zorganizowali pomoc, której udzielili mieszkańcom zbombardowanej dzielnicy Budapesztu, Csepel. Oddawano krew, zbierano medykamenty, środki opatrunkowe, żywność. Wartość tej pomocy przekroczyła 1 mln zł.
10 grudnia 1956 r. w Szczecinie doszło do zamieszek, podczas których zaatakowano konsulat sowiecki. Zamieszki były związane m.in. z sytuacją na Węgrzech. Padały podczas nich hasła poparcia dla narodu węgierskiego w walce z reżimem komunistycznym.
W połowie stycznia br. w Krakowie nauczyciele wzięli udział w szkoleniu metodycznym przygotowującym do realizacji projektu.
Podsumowaniem projektu „Droga ku wolności” będzie wykonanie pracy konkursowej, w tym jednego zadania we współpracy ze szkołą z kraju partnerskiego. Laureaci z polskich szkół wyjadą na kilkudniową wycieczkę na Węgry, a najlepsza grupa węgierska przyjedzie do Polski.
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Wspiera m.in. inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działania społeczne i edukacyjne. (PAP)
epr/ mhr/