Osoby, które z pasją umieją opowiadać o nauce, instytucje aktywnie promujące wiedzę, a także media, które zaciekawiają czytelników światem - w tym roku po raz 10. zostaną nagrodzone w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki. Zgłoszenia trwają do 31 października.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagradzane są w nim osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i zainteresować ich osiągnięciami naukowymi.
W 10. jubileuszowej edycji laureaci zostaną wyłonieni w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy indywidualni; Instytucje naukowe; Instytucje pozanaukowe oraz Media. Kapituła konkursu może też przyznać prestiżową nagrodę specjalną. W ubiegłym roku otrzymał ją np. ks. prof. Michał Heller, a w latach wcześniejszych - prof. Jerzy Vetulani i prof. Łukasz Turski.
Przyznane zostaną też dwa wyróżnienia w kategoriach: Nauka w internecie - za internetową aktywność popularyzatorską - oraz Sponsor popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.
W jubileuszowej, dziesiątej już edycji konkursu, laureatom we wszystkich kategoriach mają zostać przyznane statuetki wykonane z krzemienia pasiastego oraz pirytu pozyskanego z polskich złóż, czyli materiałów, z których można krzesać ogień. Statuetki zaprojektował Michał Kempiński. Jego pomysł najbardziej spodobał się jurorom z PAP w konkursie na projekt nagrody dla Popularyzatorów Nauki.
Projektant wyjaśnia, że jego statuetka nawiązuje ideą do czasów, kiedy ludzkość odniosła swój pierwszy naukowy sukces - do umownego momentu, kiedy odkryto, jak powstaje ogień. "Prehistoryczny człowiek zaobserwował, jak dwa kamienie otarły się o siebie, a spomiędzy nich wydostały się iskry. Tymi kamieniami były krzemień i piryt. W ludzkiej głowie zaiskrzyło wówczas metaforycznie" - wyjaśnia projektant.
Zgłoszone kandydatury oceni kapituła, w której znajdą się przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Prasowej S.A., środowiska naukowego. W pierwszym etapie konkursu spośród przyjętych kandydatur kapituła wyłoni maksymalnie trzy, które będą nominowane do nagrody lub wyróżnienia w każdej kategorii. W finałowym etapie spośród nominowanych wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Ich nazwiska poznamy podczas uroczystej gali, zaplanowanej na 8 grudnia w Warszawie.
Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. (PAP)
lt/ ula/ abr/