Konkurs "Blogerzy dla Korczaka", który ma na celu propagowanie wiedzy o "Starym Doktorze", zorganizowała blogerka Danuta Awolusi. Rok 2012 jest rokiem Janusza Korczaka.
O konkursie "Blogerzy dla Korczaka" poinformowano na oficjalnej stronie obchodów Roku Janusza Korczaka www.2012korczak.pl. Konkurs objęty jest patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka.
Aby wziąć udział w konkursie należy na swoim blogu umieścić notatkę związaną z postacią Korczaka. Może ona mieć dowolną formę: opowiadania, życiorysu, wiersza a także rysunku, grafiki lub filmu. Link odsyłający do swojej pracy należy przesłać pod adresem e-mailowym organizatorki do 20 listopada.
Aby wziąć udział w konkursie należy na swoim blogu umieścić notatkę związaną z postacią Korczaka. Może ona mieć dowolną formę: opowiadania, życiorysu, wiersza a także rysunku, grafiki lub filmu.
Danuta Awolusi, autorka bloga "Książki Zbójeckie" zapewnia, że konkurs jest jej oryginalnym pomysłem. "Przez pół roku publikowałam na swoim blogu artykuły na temat Janusza Korczaka. Z czasem pomyślałam, że warto by było, aby pałeczkę ode mnie przejęli inni blogerzy i sami zaczęli pisać o Korczaku” - mówi PAP. Tak narodziła się idea akcji +Blogerzy dla Korczaka+".
Trzy najlepsze prace zostaną nagrodzone, a ich autorzy otrzymają dodatkowo miano Krzewiciela Pamięci o Starym Doktorze w formie banerów do wklejenia na swoje blogi. W jury zasiądą: prof. Dariusz Rott, kierownik Pracowni Retoryki na Uniwersytecie Śląskim, obecnie przygotowujący książkę o Januszu Korczaku; Barbara Sochal, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka; Katarzyna Warpas, artysta-plastyk, autorka nagrodzonej tytułem Literacki Blog Roku 2011 strony "bebeluszek niecodzienny".
Wszystkie prace zostaną po zakończeniu konkursu ujęte w formę specjalnego blogu "Blogerzy dla Korczaka". "Znajdą się na nim wszystkie prace, które zostaną do mnie przesłane, tak więc powinien on być bardzo bogaty" – mówi Awolusi. Blog ma ruszyć najpóźniej w pierwszym tygodniu stycznia przyszłego roku.
Danuta Awolusi jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Blog "Książki Zbójeckie" prowadzi od 26 kwietnia 2011 roku. W lutym 2012 roku otrzymał on nominację w plebiscycie na Blog Roku 2011 w kategorii "Kultura". O swojej stronie autorka mówi: "Książki Zbójeckie" to hołd oddany szeroko pojętej literaturze”.
Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit), znany też jako Stary Doktor urodził się 22 lipca 1878 r. lub 1879 r. w Warszawie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Studiował na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. W 1905 r. otrzymał dyplom lekarza. W 1912 r. został dyrektorem Domu Sierot, w którym pełnił swoje obowiązki bez wynagrodzenia. Stworzył tam wraz ze Stefanią Wilczyńską autorski program wychowawczy. Korczak napisał wiele książek dla dzieci (m.in. "Król Maciuś Pierwszy", "Bankructwo Małego Dżeka", "Kajtuś Czarodziej") oraz dzieł pedagogicznych ("Jak kochać dziecko", "Prawo dziecka do szacunku"). W 1926 r. założył "Mały Przegląd", pismo redagowane przez dzieci. Janusz Korczak zginął wraz z podopiecznymi w obozie zagłady w Treblince prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. (PAP)
pk/ abe/