Stypendia w programie Erasmus + będą wolne od podatku – to efekt rozporządzenia podpisanego we wtorek przez ministra finansów Mateusza Szczurka po konsultacjach z minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leną Kolarską-Bobińską.
Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek, że rozporządzenie jest ważne od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2016 r. Resort zapowiedział, że przez ten czas przygotowane zostaną zmiany systemowe, które trwale zniosą opodatkowanie stypendiów. Zdaniem MF uproszczenie przepisów i likwidacja kosztów może zachęcić większą liczbę osób do aktywniejszego udziału w wymianach międzynarodowych.
"Wychodzimy naprzeciw przedstawianym nam propozycjom i oczekiwaniom, na ile jest to tylko możliwe. Jestem przekonany, że te korzystne zmiany wpłyną pozytywnie na współpracę polskich naukowców ze specjalistami z zagranicy" – powiedział, cytowany w komunikacie MF, minister finansów Mateusz Szczurek.
Zgodnie z informacją ministerstwa do tej pory przyznawane w programie stypendia musiały być uzgadniane z wysokością diet ustalaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeżeli kwota stypendium była wyższa niż przewidziana wysokość diety, nadwyżka podlegała opodatkowaniu. W toku ujednolicania przepisów, w pierwszej kolejności z podatku zostali zwolnieni studenci. Jak wyjaśnił resort finansów, podpisane rozporządzenie likwiduje opodatkowanie dla wszystkich stypendystów – również dla pracowników uczelni.
W komunikacie wskazano, że pierwsze rozmowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Ministerstwem Finansów na temat zwolnienia stypendystów z podatku, toczyły się już w marcu 2014 r., tuż po rozpoczęciu programu Erasmus +. W styczniu tego roku minister Kolarska-Bobińska wysłała list w tej sprawie do szefa resortu finansów.
"Polskie uniwersytety potrzebują mobilności i wymiany myśli między naukowcami z Polski i z zagranicy. Dlatego umiędzynarodowienie to kluczowy dla ministerstwa element rozwoju szkolnictwa wyższego i polskiej nauki. Nie możemy pozwolić na to, żeby skomplikowane procedury utrudniały naszym studentom i naukowcom udział w międzynarodowej wymianie doświadczeń" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, Kolarska-Bobińska.
Wskazano w nim ponadto, że zmiana w polskich przepisach oznacza również spełnienie zaleceń Unii Europejskiej. Podatki dotyczące stypendiów Erasmus + zniesione zostały również nie tylko we Francji i Wielkiej Brytanii, lecz również m.in. na Litwie czy Słowacji.
Erasmus to europejski program m.in. mobilności akademickiej, który zajmuje kluczowe miejsce w strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Szacuje się, że w minionym roku w wymianach udział wzięło niemal 14 tys. studentów oraz ponad 5,5 tys. pracowników polskich uczelni. (PAP)
mmu/ son/