Retrospekcja twórczości Tadeusza Konwickiego i przegląd kinematografii litewskiej znalazły się w programie 15. międzynarodowego festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, który odbędzie się w dniach 23 lipca - 2 sierpnia we Wrocławiu.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność zobaczy około 350 filmów - w tym około 190 pełnometrażowych – z ponad 50 krajów. Gospodarzem imprezy jest Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 roku.
„Czas biegnie bardzo szybko, nie tak dawno startowaliśmy. Nie będziemy fetować tej sympatycznej rocznicy, postaramy się, by do Wrocławia sprowadzić jak najlepsze filmy, zrobić jak najciekawsze retrospektywy, zaprosić interesujących gości i stworzyć fajną atmosferę” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim kinie Muranów dyrektor festiwalu Roman Gutek. „Rolą naszego festiwalu jest przede wszystkim rola przewodnika – dla widzów, prowadzenie ich za rękę. Szczególnie tych młodych, nieobeznanych jeszcze z kinem” – podkreślił.
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostaną pokazane premierowo niekonwencjonalne, często kontrowersyjne, autorskie propozycje twórców, szukających nowego sposobu filmowego wyrazu. O Grand Prix festiwalu, nagrody jury FIPRESCI ubiegać się będą m.in. takie obrazy jak „H.” w reżyserii Ranii Attieh i Daniela Garcii i peruwiańska „Videofilia” Juana Daniela F. Molero.
Nowatorskie filmy dokumentalne oraz docu-fiction o tematyce poświęconej sztuce i muzyce ubiegać się będą o nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W programie konkursu znalazł się m.in. „Life May Be” – zapis wideokorespondencji reżysera Marka Cousinsa z irańską artystką Manią Akbari, a także „Twenty Eight Nights and a Poem” libańskiego artysty Akrama Zaatariego.
Odbędzie się także Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych oraz druga edycja konkursu "Powiększenie", skierowanego do wrocławskiego środowiska filmowego i artystów sztuk wizualnych.
Zaplanowano także cykle stałe - "Panorama" oferuje widzom dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego, a także te nagradzane na festiwalach filmowych. W tym roku w programie znalazły się m.in. „Anioły rewolucji” – najnowszy film Aleksieja Fedorczenki, „From What is Before” filipińskiego reżysera Lava Diaza oraz - pokazywany na Berlinale - „The Forbidden Room” Guya Maddina.
Sekcja „Nocne Szaleństwo” skupi się na prezentacji najciekawszych i najbardziej oryginalnych dokonań współczesnego kina gatunkowego. Widzowie zobaczą filmy ściągnięte z czołowych światowych festiwali fantastyki i grozy. W ramach cyklu Gdynia na Horyzoncie zaprezentowany zostanie film „Wrogowie, historia o miłości” Paula Mazursky’ego z 1989 r.
W ramach tegorocznych retrospektyw, publiczność zobaczy filmy zmarłego w styczniu br. pisarza i reżysera Tadeusza Konwickiego, jednego z twórców „polskiej szkoły filmowej”. Bohaterem największej retrospektywy będzie jeden z kontynuatorów tradycji francuskiej „nowej fali” Philippe Garrel.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, jednym z celów programu Europejskiej Stolicy Kultury, jest przybliżanie kultury sąsiadów – w związku z tym Nowe Horyzonty przygotowały przegląd najwybitniejszych dzieł litewskiej kinematografii – w tej sekcji znajdą się sztandarowe dzieła reżyserów litewskich z czasów ZSRR, a także obrazy, realizowane po 1990 r. Bohaterem retrospektywy będzie Sarunas Bartas.
Elementem festiwalu będzie w tym roku cykl Pokazy na Rynku – bezpłatne seanse na wrocławskim Rynku, a także koncerty w Klubie Festiwalowym w Arsenale: dla widowni zaśpiewa libańska piosenkarka Yasmine Hamdan, a także grupy Kormorany.
Przygotowano także przegląd Polish Days, w dniach 20-31 lipca. Wśród prezentowanych filmów znajdą się m.in. „Wałęsa”, „Chce się żyć”, „Papusza”, „Miasto44”, „Bogowie” i „Obywatel”. Wydarzeniem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie trzydniowy program kina audialnego.
Sprzedaż karnetów na festiwal rozpocznie się 18 marca. Szczegóły programu dostępne są na stronie www.nowehoryzonty.pl (PAP)
pj/ agz/