Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapewnił w piątek w Łodzi, że resort podtrzymuje umowę, która została podpisana przez poprzednią szefową resortu dotyczącą Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które działa w tym mieście.
"Dajemy szansę tej nowej instytucji. Ocenimy ją za parę miesięcy" - podkreślił Gliński na spotkaniu z dziennikarzami.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) rozpoczęło działalność w styczniu 2016 r. na terenie EC1 – Łódź Miasto Kultury - kompleksu dawnej elektrociepłowni zamienionym w obiekt o funkcjach edukacyjno–kulturalnych.
Jesienią ub. roku b. minister kultury Małgorzata Omilanowska podpisała umowę z miastem o współprowadzeniu i współfinansowaniu NCKF przez resort kultury. Umowa podpisana została na 50 lat, a ministerstwo na działalność nowej instytucji zagwarantowało przez ten okres nie mniej niż 2 mln zł rocznie.
NCKF ma pełnić funkcje wystawiennicze, edukacyjne i badawcze. Organizowane będą w nim wystawy i warsztaty, a także kursy, projekcje filmów i zajęcia poświęcone kulturze audiowizualnej. Planowane jest także wydawanie czasopisma naukowego.
Prof. Gliński przyznał w piątek, iż początkowo miał wątpliwości, co do działalności NCKF, ponieważ zarówno w Łodzi jak i np. w Warszawie działa wiele instytucji związanych z filmem. Jednak - jak dodał - rozmawiał w piątek z prezydent miasta Hanną Zdanowską m.in. na ten temat. Według ministra prezydent miała powiedzieć, że celem NCKF ma być także integracja podmiotów zajmujących się filmem i utworzenie jednolitej struktury organizacyjnej w ramach wspólnej instytucji kultury.
Wicepremier zapewnił, że resort podtrzymuje umowę, która została podpisana przez poprzednią minister kultury. "Czekamy jednak wciąż na program, czekamy z nadzieją. Nie będziemy się awanturowali jako współprowadzący. Każdy dyrektor nowej instytucji kultury ma prawo do pewnego czasu na jej rozkręcenie. Ocenimy ją za parę miesięcy" - zapowiedział.
Zaznaczając, iż mówi to z sarkazmem i rozczarowaniem, podkreślił, że takiego czasu, tych słynnych 100 dni, nie dostał obecny rząd.
List intencyjny w sprawie powołania NCKF został podpisany w lipcu br. Zapisano w nim m.in. "Łódź w dziedzinie kultury filmowej ma bogaty i wyjątkowy dorobek, który stanowi istotny składnik jej aktualnej strategii rozwoju". Wspomniano działalność takich instytucji jak Szkoła Filmowa w Łodzi, Wytwórnia Filmów Fabularnych, Katedra Teorii i Historii Filmu na Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentami "łódzkiej filmówki" są m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski.
Minister kultury potwierdził również, że rząd będzie wspierał starania Łodzi o organizację tzw. małego Expo.
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź chce się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022 roku; jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.
Zdaniem Glińskiego ta rewitalizacja obszarów miejskich wpisuje się w kulturę przestrzeni. "Projekt jest wpisany w politykę rządową (...). Będziemy wspierali miasto w staraniach o organizację małego Expo. To jest oczywiste. Nie będziemy się wycofywali z tego, co jest dobrem publicznym, bo realizacja projektu będzie dobrem publicznym" - powiedział wicepremier. (PAP)
jaw/ par/