Filmy z tłumaczeniem na język migowy informacji przekazywanych przez przewodnika zwiedzającym Muzeum Auschwitz udostępniła właśnie placówka. Według jej wiceszefa Andrzej Kacorzyka pomoże to w lepszym poznaniu i zrozumieniu przez niesłyszących historii Auschwitz.
„Szczególnie tutaj (…) winniśmy robić możliwie jak najwięcej, aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami w lepszym poznaniu i zrozumieniu znaczenia historii Auschwitz. Dlatego cieszę się, że obok publikacji przewodnika alfabetem Braille’a powstał również ten projekt przeznaczony dla osób niesłyszących” – podkreślił Kacorzyk.
Jak dodał, Muzeum dotychczas skupiało się głównie na tym, by odwiedzający mogli usłyszeć komentarz edukatora w swoim ojczystym języku. „Stąd prawie 20 języków oprowadzania. Teraz, dzięki nagranym filmom z komentarzem w Polskim Języku Migowym, poszerzamy jeszcze krąg odbiorców” – powiedział Kacorzyk.
Muzeum przygotowało filmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Pitagoras. Jego prezes Piotr Krupa podkreślił, że niesłyszący mają utrudniony dostęp do większości muzeów. „Bardzo często nie rozumieją znajdujących się tam opisów eksponatów, ponieważ są one napisane w języku polskim, który znacząco różni się od naturalnego dla osób niesłyszących Polskiego Języka Migowego. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najwięcej wiadomości udostępniać w języku migowym, dzięki czemu będą one w pełni zrozumiałe”- powiedział.
Biuro prasowe Muzeum podało, że niesłyszący mogą już teraz pobrać przy wejściu do byłego obozu ulotkę z wydrukowanymi dziesięcioma kodami QR. Po ich zeskanowaniu na ekranie tabletu lub smartfona z dostępem do internetu pojawi się film zawierający opis danego miejsca lub wystawy.
„W kadrze ukazany jest tłumacz, stojący w autentycznej przestrzeni byłego obozu, który treści przekazywane przez edukatora Muzeum - wszelkie opisy dotyczące zarówno ekspozycji, jak i obiektów muzealnych - przekłada na Polski Język Migowy. Zwiedzający zapoznają się z tematami dotyczącymi zagłady Żydów, dowodów zbrodni, życia więźniów, warunków mieszkaniowych, terroru w obozie, krematoriów i komór gazowych” – poinformował rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.
Filmy powstały pod auspicjami projektu „Udostępnianie zasobów muzealnych osobom niesłyszącym”, którego realizację dofinansowało Narodowe Centrum Kultury. Filmy są także dostępne nieodpłatnie na stronie www.glusitv.pl.
Stowarzyszenie Pitagoras, które powstało w 2010 r., pomaga m.in. niepełnosprawnym, bezrobotnym oraz osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i zawodowym prowadząc dla nich działalność edukacyjno–oświatową, kulturalną, społeczną, zawodową i medyczną. Istotnym elementem jest edukacja w zakresie języka migowego różnych grup społecznych i zawodowych.
W Polsce ponad 80 tys. osób jest niesłyszących.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ gma/