Twórcy filmu o rtm. Witoldzie Pileckim ukończyli już większość zdjęć fabularnych. Producent obrazu Bogdan Wasztyl poinformował w piątek PAP, że do końca czerwca ten etap zostanie zakończony i rozpocznie się postprodukcja. Film będzie gotowy jesienią.
„Przed nami jest jeszcze przede wszystkim epizod z Tomaszem Serafińskim, pod którego nazwiskiem Witold Pilecki trafił do obozu Auschwitz. Szukamy aktora, który wcieli się w jego rolę i musimy uzgodnić termin nagrania z kalendarzem Marcina Kwaśnego, grającego rotmistrza. Potrzebujemy jeszcze dwóch, trzech dni zdjęciowych. Myślę, że do końca czerwca zamkniemy ten etap i wejdziemy fazę postprodukcji” – powiedział Wasztyl.
Scena spotkania z Serafińskim zrealizowana zostanie w Nowym Wiśniczu, gdzie po ucieczce z obozu dotarł Pilecki.
Filmowcy nakręcili już m.in. sceny plenerowe w dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu. Jego wnętrza posłużyły za rodzinny majątek Pileckich. Pod Krzeszowicami zrealizowano sceny batalistyczne. Kręcono też w Oświęcimiu, Brzezince i Brzeszczach. „W czwartek kręciliśmy w Tychach. Piaszczysty brzeg jeziora Paprocany stał się włoską plażą” – dodał Wasztyl.
Film jest realizowany dzięki publicznej zbiórce pieniędzy. Dotychczas udało się zebrać ponad 150 tys. zł. Wasztyl powiedział, że całość zamknie się kwotą około 250 tys. zł. Dlatego zbiórka za pośrednictwem strony internetowej projektpilecki.pl nadal jest prowadzona. „Koszt nieco się zwiększył. Wpływ na to ma obfitość plenerów oraz decyzja o podniesieniu jakości, która umożliwi pokazy w kinach. Będziemy mieli dystrybutora” – powiedział Wasztyl.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w maju. W rolę rotmistrza wciela się warszawski aktor Marcin Kwaśny. Jego żonę gra Małgorzata Kowalska, która kończy studia w krakowskiej PWST. Za kamerą stanęli Łukasz Klag i Ewa Kałat.
Wasztyl przypomniał, że realizatorzy zamierzają wykorzystać także materiał wcześniej nakręcony. Zarejestrowane zostały rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim. Uwiecznione są także prace ekshumacyjne na tzw. Łączce, kwaterze na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego, których zamordowali w latach 40. i 50. Prawdopodobnie spoczywa tam także rotmistrz.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.
Rotmistrz Pilecki został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku; zrehabilitowano go w 1991 roku.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył rtm. Pileckiego Orderem Orła Białego. (PAP)
szf/ szb/ abe/