Polacy na frontach II wojny światowej

04.10.2010 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa w Muzeum Niepodległości o Armii Andersa w ZSRR

Fotografie, grafiki, mapy i teksty wspomnieniowe można obejrzeć na wystawie "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942", której wernisaż odbył się w stołecznym Muzeum Niepodległości.

"Okres formowania Armii Andersa w ZSRR należy do nieco mniej znanych i przedstawianych epizodów z polskiej historii, dlatego zdecydowaliśmy się go przybliżyć. Na wystawie prezentujemy wiele niepublikowanych wcześniej materiałów, w większości pochodzących z prywatnych zbiorów kombatantów" - opowiadał PAP realizator ekspozycji Leszek Więckowski, dyrektor Wydawnictwa Wersus. Wystawę współtworzyła również Centralna Biblioteka Wojskowa, w której siedzibie ekspozycja była już pokazywana na początku września.

Na wystawie  można na przykład zobaczyć fotografie pierwszych rekrutów przybywających do punktów werbunkowych z terenu całego Związku Radzieckiego oraz grafiki ilustrujące strukturę armii Andersa. Zaprezentowane zostały także zdjęcia, sylwetki i krótkie biogramy dowódców poszczególnych oddziałów, których portrety często - jak podkreśla Więckowski - były specjalnie rysowane dla potrzeb wystawy.

Część ekspozycji stanowią również teksty przybliżające ówczesną sytuację polityczną, wspomnienia osób mieszkających podczas wojny na terenach, gdzie formowała się Armia Andersa, a także mapy sytuacyjne pokazujące, gdzie poszczególne jednostki były formowane i jak przebiegała ich ewakuacja na Bliski Wschód. Elementem wystawy są fotografie ilustrujące przebieg na terenie Rosji obchodów Roku Andersa, którym Senat ustanowił rok 2007.

Ekspozycja "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942" będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Niepodległości do 9 października.(PAP)

akn/ ls/ jbr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL