Fotografie, grafiki, mapy i teksty wspomnieniowe można obejrzeć na wystawie "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942", której wernisaż odbył się w stołecznym Muzeum Niepodległości.
"Okres formowania Armii Andersa w ZSRR należy do nieco mniej znanych i przedstawianych epizodów z polskiej historii, dlatego zdecydowaliśmy się go przybliżyć. Na wystawie prezentujemy wiele niepublikowanych wcześniej materiałów, w większości pochodzących z prywatnych zbiorów kombatantów" - opowiadał PAP realizator ekspozycji Leszek Więckowski, dyrektor Wydawnictwa Wersus. Wystawę współtworzyła również Centralna Biblioteka Wojskowa, w której siedzibie ekspozycja była już pokazywana na początku września.
Na wystawie można na przykład zobaczyć fotografie pierwszych rekrutów przybywających do punktów werbunkowych z terenu całego Związku Radzieckiego oraz grafiki ilustrujące strukturę armii Andersa. Zaprezentowane zostały także zdjęcia, sylwetki i krótkie biogramy dowódców poszczególnych oddziałów, których portrety często - jak podkreśla Więckowski - były specjalnie rysowane dla potrzeb wystawy.
Część ekspozycji stanowią również teksty przybliżające ówczesną sytuację polityczną, wspomnienia osób mieszkających podczas wojny na terenach, gdzie formowała się Armia Andersa, a także mapy sytuacyjne pokazujące, gdzie poszczególne jednostki były formowane i jak przebiegała ich ewakuacja na Bliski Wschód. Elementem wystawy są fotografie ilustrujące przebieg na terenie Rosji obchodów Roku Andersa, którym Senat ustanowił rok 2007.
Ekspozycja "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942" będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Niepodległości do 9 października.(PAP)
akn/ ls/ jbr/