Dwa cenne XVI-wieczne starodruki łacińskie z Narodowego Zasobu Bibliotecznego odda w tym roku do konserwacji Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak poinformowała PAP szefowa działu zbiorów zabytkowych i regionalnych świętokrzyskiej książnicy Bożena Piasecka, biblioteka z Kielc znalazła się wśród nielicznych placówek, które na ochronę dziedzictwa kulturowego otrzymały pomoc finansową resortu w ramach wspierania działań muzealnych.
Wymagająca konserwacji monumentalna "Historia rerum Prussicarum" Caspara Schuetza - autorstwa słynnego historiografa Gdańska - przedstawia dzieje Prus, w tym historię części ziem polskich, od czasów najdawniejszych do roku 1577. Ta pierwsza kronika Prus zawiera tablicę z genealogią Jagiellonów. Liczne glossy i notatki rękopiśmienne uzupełniają i interpretują informacje podane w tekście księgi.
Oprawione w deskę i skórę świńską z tłoczeniami dzieło wydane zostało przez Henninga Grosse, jednego z najważniejszych księgarzy niemieckich, twórcę pierwszego katalogu przeznaczonego dla bukinistów na najstarsze targi europejskie w Lipsku w 1594 roku.
Drugi kielecki obiekt przeznaczony do renowacji to pochodzący z oficyny Krzysztofa Plantina - najwybitniejszego drukarza i wydawcy z drugiej połowy XVI wieku - stary druk "Sacrosancti et oecumenici Concilii tridentini" (z 1571 roku), wydany po Soborze Trydenckim. Omawia on zmiany przeprowadzone w ówczesnym Kościele katolickim w odpowiedzi na narastającą potrzebę reform. Obejmuje wszystkie trzy etapy XIX soboru powszechnego - wyjaśnia bibliotekarka.
Niezwykłe są oprawy obu ksiąg. Pierwsza posiada tzw. ślepe tłoczenia na okładzinie górnej - w plakiecie widnieje postać bogini Temidy z przepaską na oczach, z mieczem w prawej dłoni z wagą w lewej. Na okładzinie dolnej postać Fortuny - kobiety-anioła z gałązką oliwną i kołem fortuny.
Na okładzinie górnej drugiej księgi widnieje plakieta symbolizująca "Ukrzyżowanie" na tle wielkiego serca z monogramami: I(esus) N(azarenus) R(ex) I(udaeorum) oraz czaszka ludzka symbolizująca śmierć. Okładzina dolna to tłoczone w skórze wizerunki królów: Zygmunta Starego, Zygmunta III i Stefana Batorego.
Konserwacja obu woluminów zostanie wykonana przez specjalistów toruńskich. Ministerstwo kultury sfinansuje 2/3 kosztów szacowanych na 40 tys. zł. (PAP)
mch/ gma/