Portret króla Jana III Sobieskiego, odnaleziony na aukcji w Hamburgu, trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W siedzibie MSZ, po prezentacji obrazu, minister Radosław Sikorski przekazał go dyrektorce Muzeum Narodowego Agnieszce Morawińskiej. "Witamy króla Jana III z powrotem w Warszawie" - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas krótkiej czwartkowej uroczystości przekazania obrazu do Muzeum Narodowego w Warszawie.
"Bardzo się cieszymy, że kolejny obiekt wróci na należne mu miejsce, wróci do polskiej instytucji muzealnej. Będziemy nadal nie ustawali w wysiłkach, aby resztki z tego, co z naszego kraju zostało wywiezione przez okupantów, do kraju wracało" - podkreślił szef MSZ.
"To jest bardzo miła chwila dla Muzeum Narodowego w Warszawie, zwłaszcza że nie pierwsza w tym sezonie" - powiedziała dyrektorka placówki Agnieszka Morawińska.
W ostatnim czasie Muzeum Narodowemu udało się odzyskać także inne cenne obrazy: "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego (znaną także jako "Żydówka z pomarańczami") oraz dzieła Juliana Fałata - "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Muzeum spodziewa się także powrotu obrazu "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. Wszystkie obrazy muzeum zamierza pokazać publiczności po otwarciu placówki wiosną 2012 r.
Portret Jana III Sobieskiego był darem kolekcjonera Henryka Bukowskiego dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii, do którego trafił w XIX w.
"Ten obraz należy do ogromnej rodziny portretów Jana III Sobieskiego. Pierwowzoru tej rodziny dotąd nie odnaleziono. Wiadomo tylko, że wizerunek Jana III Sobieskiego namalował wybitny malarz gdański Daniel Schultz i prawdopodobnie od tego wizerunku pochodzą rozmaite inne portery króla" - opowiadała dziennikarzom po uroczystości przekazania obrazu Morawińska.
Nie jest znany autor ani data powstania obrazu. "Portret mógł powstać w końcu XVII w. lub na początku XVIII w. Wszystko będzie wiadomo, jak go wezmą na warsztat konserwatorzy" - mówiła Morawińska.
W 1927 r. zbiory z muzeum w Rapperswilu zostały przekazane Państwowym Zbiorom Sztuki w Warszawie, które po II wojnie światowej znalazły się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Portret Jana III Sobieskiego prawdopodobnie wywieźli Niemcy po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Wskazuje na to pieczęć niemieckich władz okupacyjnych w Warszawie z okresu II wojny światowej.
Na zidentyfikowanie portretu pozwoliło oznaczenie "R 140", znajdujące się na odwrocie obrazu. Stanowi ono numer katalogowy dzieła w spisie inwentarza Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii.
Na anonimowym portrecie o wymiarach 79 na 67 cm Sobieski nosi karacenową zbroję. Obraz wymaga konserwacji, na płótnie w miejscu zbroi widać szramę. Portret jest niesygnowany, w inwentarzu muzeum w Rapperswilu również nie ma informacji o jego autorstwie.
Portret odnaleziono w ubiegłym tygodniu w domu aukcyjnym City Nord w Hamburgu w Niemczech i wycofano go ze sprzedaży po interwencji MSZ.(PAP)
nno/ mce/ abe/