Zdjęciem Roku tegorocznej edycji konkursu fotograficznego Grand Press Photo została fotografia z ekshumacji polskich oficerów na cmentarzu w Bykowni autorstwa Maksymiliana Rigamontiego z "Newsweeka Polska" - ogłoszono w środę w Warszawie.
Tytuł Zdjęcia Roku konkursu Grand Press Photo 2012 przypadł fotografii zrobionej w maju 2011 r. przez fotoreportera tygodnika "Newsweek Polska" Maksymiliana Rigamontiego w Bykowni na Ukrainie, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem była śmierć ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie.
W Bykowni poszukiwania szczątków rozpoczęto w 2001 roku, ekshumacje zaczęły się w maju 2011 roku. Mają być ostatnim etapem prac poprzedzających budowę kolejnej - czwartej - nekropolii polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Nagrodzone zdjęcie jest częścią fotoreportażu, który otrzymał I nagrodę Grand Press Photo w kategorii "Życie codzienne". Autor Zdjęcia Roku otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.
Nagrodzone zdjęcie przedstawia rozkopany tzw. dół śmierci - miejsce, gdzie wrzucano ciała rozstrzelanych oficerów. "To jedyny przypadek, który udało mi się sfotografować, gdy w odkrytych podczas ekshumacji zwłokach dawało się rozpoznać kształt ludzkiego ciała" - powiedział Rigamonti po otrzymaniu nagrody.
Tytuł Zdjęcia Roku konkursu Grand Press Photo 2012 przypadł fotografii zrobionej w maju 2011 r. przez fotoreportera tygodnika "Newsweek Polska" Maksymiliana Rigamontiego w Bykowni na Ukrainie, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 r. - tej samej, której skutkiem była śmierć ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie.
W konkursie przyznano też nagrody w poszczególnych kategoriach. Za pojedyncze zdjęcie w kategorii "Wydarzenia" pierwszą nagrodę przyznano zdjęciu Tomasza Lazara z zamieszek w Harlemie, które towarzyszyły protestom organizowanym w ramach Occupy Wall Street. Mieszkańcy Harlemu protestowali przeciwko działaniom policji, kiedy jednak zablokowali dojście do komisariatu, zaczęto usuwać ich siłą.
W kategorii "Życie codzienne" pierwszą nagrodę otrzymała Renata Dąbrowska z „Gazety Wyborczej Trójmiasto” za fotografię z grudnia 2011 roku przedstawiającą dziewczynę czekającą na swojego chłopaka przed klubem Venus Planet w małej miejscowości Koneck w woj. kujawsko-pomorskim.
W kategorii "Ludzie" zwyciężył Piotr Bednarek z firmy Edytor.net zdjęciem dokumentującym zabawę przy grilu, którą w ciepły wrześniowy wieczór urządziło sobie dwóch mieszkańców częstochowskiej kamienicy. Dla zabawy jeden podpalił uschniętą choinkę.
Wśród fotografii sportowych pierwsza nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu z Fundacji Yours Gallery za zdjęcie przedstawiające niewielką scenę teatru Vanguard w Sydney, miejsce ćwiczeń przed mistrzostwami Miss Pole Dance Australia. Pole dancing jest w tym kraju niezwykle popularny jako forma fitnessu i nowa dyscyplina sportu.
Zwycięzcą w kategorii "Przyroda" został Marcin Osman z firmy Foto za zdjęcie z fotoreportażu o reniferach z półwyspu Jamał.
Wśród fotoreportaży w kategorii "Wydarzenia" nagrody nie przyznano. Pierwsza nagroda w kategorii "Życie codzienne" przypadła Maksymilianowi Rigamontiemu za serię fotografii przedstawiających prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni. Zdjęcie Roku jest częścią tego właśnie fotoreportażu.
W kategorii "Ludzie" pierwszą nagrodę przyznano Michałowi Szladze za fotoreportaż z akcji artystycznej „Koziołek 2011” przeprowadzonej w Brazylii w czerwcu zeszłego roku przez polskiego artystę Pawła Althamera. Wcielił się on na jeden dzień w postać Koziołka Matołka i zwiedzał stolicę Brazylii. Spacerując, intrygował mieszkańców, pozował z nimi do zdjęć, podziwiał architekturę, jednym słowem – poznawał nowy ląd.
Wśród fotoreportaży sportowych I nagroda przypadła Tomaszowi Gudzowatemu za cykl zdjęć o popularnych w Meksyku widowiskach - walkach lucha libre, podczas których przeciwnicy występują w wymyślnych maskach.
Pierwszą nagrodę w kategorii "Przyroda” otrzymał Jan Brykczyński za zrobiony dla "Sputnik Photos" fotoreportaż ze wsi położonych na obrzeżach Puszczy Białowieskiej.
I nagroda w kategorii "fotokasty" (multimedialne formy fotoreportażu) przypadła materiałowi "Kolej pierwszej damy" Bartka Solika. To dokumentacja sentymentalnej podróży pierwszej damy polskiego narciarstwa Barbary Grocholskiej-Kurkowiak do miejsca, gdzie zaczynała sportową karierę - kolejki na Kasprowy Wierch.
Nagroda firmy Nikon, mecenasa konkursu, została przyznana fotografii Tomasza Jodłowskiego z „Rzeczpospolitej” za portret Donalda Tuska wykonany w październiku 2011 roku podczas wizyty premiera w Spółdzielni Socjalnej „Rybka” w Katowicach.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizowany jest przez miesięcznik Press od ośmiu lat. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Wyjątkowość konkursu polega na tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest bowiem co roku któryś ze zwycięzców World Press Photo. w tym roku jury przewodniczyła fotoreporterka z RPA Jodi Bieber, której fotografia afgańskiej kobiety okaleczonej przez męża wygrała World Press Photo w 2011 roku.
Wszystkie zdjęcia, które trafiły do tegorocznego finału nagrody, będzie można do 28 maja oglądać w nowej siedzibie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego przy ul. Marszałkowskiej, 3/5 - w dawnej drukarni "Życia Warszawy". Wystawę będzie można też oglądać podczas tegorocznej Nocy Muzeów z 19 na 20 maja. (PAP)
aszw/ hes/ gma/