Niemieckie stowarzyszenie polenmARkT zostało tegorocznym laureatem polsko-niemieckiej nagrody Pomerania Nostra. Nagroda zostanie wręczona 28 października na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Ogłoszenie laureata odbyło się w środę w szczecińskim urzędzie miasta. Na konferencji obecni byli fundatorzy nagrody: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, rektor Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie prof. dr Rainer Westermann, prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. dr Andrzej Witkowski, redaktor naczelny "Kuriera Szczecińskiego" Tomasz Kowalczyk i redaktor naczelny niemieckiego "Nordkuriera" Michael Seidel.
Stowarzyszenie polenmARkT zostało laureatem nagrody za organizację festiwalu "polenmARkT – Polskie Dni Kultury w Greifswaldzie". Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1997 r. Festiwal prezentuje w Niemczech polską kulturę i sztukę, a w szczególności to, co jest w nich nowe i awangardowe. W Greifswaldzie prezentowana była twórczość najwybitniejszych pisarzy, polska muzyka młodzieżowa i klasyczna, polski jazz, sztuka, fotografia, film, teatr, polska historia i zagadnienia związane ze stosunkami polsko-niemieckimi.
Nagroda Pomerania Nostra ma uhonorować osoby i organizacje szczególnie zasłużone dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego. Przyznawana jest za osiągnięcia w sztuce, nauce, polityce lub gospodarce.
Nagrody przyznawane są od 2004 r., od 2005 r. - w cyklu 2-letnim. Fundatorami nagród były dwa uniwersytety - greifswaldzki i szczeciński - oraz dwie gazety codzienne - "Kurier Szczeciński" i "Nordkurier". Później dołączyły jeszcze dwa miasta: Szczecin i Greifswald. Finansowy wymiar nagrody to 3 tys. euro.
Laureatami poprzednich nagród Pomerania Nostra byli: fundator stypendiów dla studentów polskich i niemieckich i kawaler medalu „Sprawiedliwi wśród narodów świata” prof. Berthold Beitz (2004 r.); minister spraw zagranicznych w latach 1989-1993, negocjator układów Polski ze zjednoczonymi Niemcami prof. Krzysztof Skubiszewski (2005 r.); botanicy: prof. Janina Jasnowska ze Szczecina i prof. Michael Succow z Greifswaldu, których wspólnym dziełem jest Park Doliny Dolnej Odry (2007 r.) oraz wybitny szczeciński archeolog, inicjator licznych polsko-niemieckich przedsięwzięć naukowych związanych z prehistorią i historią Pomorza prof. Władysław Filipowiak (2009 r.).(PAP)
res/ sibi/ hes/