14 listopada w Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowany zostanie nieznany obraz polskiego malarza okresu baroku Daniela Schultza (1615-1683) - zapowiedziała polska placówka kulturalna w Wiecznym Mieście.
W komunikacie przekazanym PAP Instytut poinformował, że obraz, datowany na rok 1654, przedstawia Giovanniego Battistę Jacobellego - Kanonika Warmińskiego, kapelana królowej Eleonory. Wyraźny podpis artysty uwidoczniły niedawne prace konserwatorskie zlecone przez potomka Jacobellego, mieszkającego we Włoszech. Po tym odkryciu właściciel obrazu zwrócił się do Instytutu Polskiego z prośbą o pomoc w ustaleniu historii zarówno dzieła, jak i swojego przodka.
Zadania tego podjął się profesor Wojciech Tygielski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prezentacja barokowego obrazu odbędzie się przy okazji wykładu prof. Jerzego Miziołka z Uniwersytetu Warszawskiego, poświęconego twórczości Henryka Siemiradzkiego, w obecności włoskich historyków sztuki, m.in. prof. Franceski Cappelletti, słynącej z badań nad Caravaggiem.
To nie pierwsze znalezisko malarskie zgłoszone Instytutowi Polskiemu w Rzymie. W 2007 roku dużą prywatną, nieznaną kolekcję Kazimierza Zieleniewskiego, malarza związanego z Ecole de Paris, zmarłego w 1931 roku we Włoszech, zgłosili spadkobiercy artysty. Wybór tej kolekcji Instytut Polski wystawiał trzykrotnie. (PAP)
sw/ mc/ bk/