"Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego, religijne utwory Giuseppe Verdiego czy Jana Sebastiana Bacha znajdą się w programie trzech koncertów tegorocznej Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej, którą organizuje Filharmonia Łódzka. Szóstą już edycję Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej zainauguruje w piątek koncert oratoryjny "Rozmowa tradycji z awangardą", w którego programie znajdzie się "Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego - informuje Filharmonia Łódzka.
Monumentalna "Pasja wg św. Łukasza" (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) uważana jest obecnie za jedno z najważniejszych dzieł religijnych XX wieku. Powstała w latach 1963-65 na zamówienie niemieckiego radia WDR z okazji 700-lecia katedry w Muenster i tam 30 marca 1966 r. odbyło się jej prawykonanie. Od tego czasu Pasja cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jest często wykonywana na koncertach i nagrywana na płyty.
Monumentalna "Pasja wg św. Łukasza" (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) uważana jest obecnie za jedno z najważniejszych dzieł religijnych XX wieku. Powstała w latach 1963-65 na zamówienie niemieckiego radia WDR z okazji 700-lecia katedry w Muenster i tam 30 marca 1966 r. odbyło się jej prawykonanie.
W łódzkim koncercie wystąpią: Iwona Hossa (sopran), Adam Kruszewski (baryton), Piotr Nowacki (bas) i Krzysztof Gosztyła(recytacje) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva, a także Chór Dziecięcy Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki w Łodzi.
W niedzielę z koncertem "Barokowe aluzje" gościnnie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej. Nad całością przedsięwzięcia, łączącego muzykę kilku epok, śpiew i taniec, czuwa dyrygent Christopher Hogwood - od sezonu 2011/12 główny dyrygent gościnny Filharmonii Poznańskiej.
Podczas koncertu łączącego muzyką baroku i XX wieku melomanii usłyszą instrumentalne utwory Jana Sebastiana Bacha (w opracowaniu Krzysztofa Pendereckiego i Antona Weberna).
W programie koncertu znalazł się także balet "Igora Strawińskiego, w którym kompozytor wykorzystał fragmenty utworów Giovanniego Battisty Pergolesiego, twórcy z epoki baroku. Do "Pulcinelli" zatańczą soliści Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, w choreografii Ewy Wycichowskiej. Wystąpią także śpiewacy: Marzena Michałowska (sopran), Sylwester Smulczyński (tenor) i Adam Palka (bas).
Tegoroczną Wielkanoc Muzyczną zakończy w poniedziałek, 25 marca koncert oratoryjny współorganizowany z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
W programie tego wieczoru znajdą się utwory religijne Giuseppe Verdiego m.in. "Ave Maria" na sopran i orkiestrę smyczkową oraz "Pater noster" na chór mieszany. Podczas koncertu zabrzmią także "Quattro Pezzi Sacri" – cztery chóralne utwory sakralne, napisane oddzielnie, ale wydane razem w 1898 r. Na zbiór składają się: "Ave Maria", "Stabat Mater", "Laudi alla Vergine Maria" oraz "Te Deum".
Wystąpią sopranistka Agnieszka Wasilewska oraz Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Jerzego Rachubińskiego. (PAP)
szu/ abe/