Tadeusz Kukiz, lekarz, popularyzator historii i kultury Kresów, został w środę we Wrocławiu odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w liście do uczestników uroczystości podkreślił wybitne osiągnięcia Tadeusza Kukiza w dziedzinie popularyzacji historii i kultury dawnych Kresów Wschodnich.
„Imponujące są liczne Pańskie wydawnictwa poświęcone tematyce powojennych losów Madonn Kresowych. (...) Swoją pasję, przywiązanie do Kresów realizuje Pan od ponad 20 lat również jako aktywny uczestnik działań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Ich owocem jest wiele wywiadów, prelekcji i interesujących artykułów w prasie krajowej i polonijnej” – napisał Zdrojewski.
Kukiz dziękując za wyróżnienie podkreślił, że cieszy się, że uroczystość odbyła się w siedzibie Ossolineum. „Z biblioteką Ossolineum jestem uczuciowo związany od lat” – zaznaczył.
„Imponujące są liczne Pańskie wydawnictwa poświęcone tematyce powojennych losów Madonn Kresowych. (...) Swoją pasję, przywiązanie do Kresów realizuje Pan od ponad 20 lat również jako aktywny uczestnik działań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Ich owocem jest wiele wywiadów, prelekcji i interesujących artykułów w prasie krajowej i polonijnej” – napisał minister Bogdan Zdrojewski.
Przypomniał, że jego zainteresowanie tematyką Madonn Kresowych sięgają lat 80. Wówczas to kustosz obrazu Matki Boskiej Łopatyńskiej, w związku z uroczystością koronacji obrazu, zwrócił się do niego o napisanie tekstu okolicznościowego. „Kiedy bliżej zorientowałem się w tej tematyce, okazało się, że nie tylko z Łopatyna przywieziono taki obraz i że tych obrazów jest więcej. Zainteresował mnie fakt, że w tych trudnych wojennych i powojennych warunkach znaleźli się ludzie, którzy nie tylko dbali o swój dobytek materialny, ale również nie zapomnieli o dobrach kultury” – opowiadał.
W efekcie kilkunastoletniej pracy Kukiz zebrał materiał do sześciotomowej publikacji „Madonny Kresowe”, która ukazywała się w latach 1997-2002.
Tadeusz Kukiz urodził się w 1932 r. w Dębowicach w województwie tarnopolskim. W 1940 r. jego ojciec został aresztowany przez NKWD i zamordowany w czerwcu 1941 r. w więzieniu we Lwowie. Rodzina, deportowana do Kazachstanu, powróciła do Polski w 1946 r. i zamieszkała na Śląsku Opolskim.
Kukiz ukończył studia medyczne w 1957 r. Przez niemal trzydzieści lat prowadził w Niemodlinie (opolskie) oddział chorób wewnętrznych i kierował kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Działa w Związku Sybiraków oraz Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Poprzez publikacje w czasopismach popularyzuje historię i kulturę Kresów. Szczególnie wiele pracy włożył w zgromadzenie materiałów i opisanie losów kresowych obrazów sakralnych, przywiezionych po II wojnie światowej do Polski. Wyniki tych badań opublikował w serii książek „Madonny Kresowe” oraz "Wołyńskie Madonny”.
Opracował również monografie kilku miejscowości na Kresach, z którymi związana jest jego rodzina.
Tadeusz Kukiz jest ojcem wokalisty Pawła Kukiza. (PAP)
pdo/ hes/ jra/