Nowoczesne technologie, czyli kody QR oraz tzw. rozszerzona rzeczywistość będą wykorzystane na wystawie poświęconej pradziejom Górnego Śląska, którą przygotowuje Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Zaplanowano też udogodnienia dla osób niewidomych.
Magdalena Michulec z działu promocji muzeum poinformowała w środę o rozstrzygnięciu konkursu na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej stałej wystawy archeologicznej „Górny Śląsk w pradziejach”, która ma być gotowa w 2015 r. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Historia wczesnego osadnictwa na ziemiach Górnego Śląska to temat wdzięczny, bo wciąż jeszcze nieznany szerokiemu gronu odbiorców. Ekspozycja, która ma powstać w Muzeum Górnośląskim, łączy w sobie dwie idee związane z tym tematem: chęć przekazania istotnych informacji +w pigułce+ oraz zaprezentowanie bogactwa kolekcji archeologicznej, znajdującej się w zbiorach muzeum” – podkreśliła.
Konkurs wygrała firma Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic. Ekspozycja tematycznie będzie obejmować jedenaście chronologicznie ułożonych segmentów, prezentujących różne zagadnienia pradziejowe i historyczne oraz kącik interaktywny.
Każdemu z prezentowanych segmentów merytorycznych przypisano dziesięć wyróżnionych eksponatów i ich replik umieszczonych w wolnostojących gablotach. Klimat podkreślony będzie również przez wrażenia dźwiękowe – każdej z epok towarzyszyć będzie charakterystyczny, dyskretny podkład dźwiękowy. Te elementy zostaną uzupełnione przez prezentacje krótkich filmów lub pokazów zdjęć oraz animacji.
Historia osadnictwa na Górnym Śląsku opowiedziana będzie w ciągu chronologicznym epok, z uwzględnieniem aspektów życia ludzkiego i konkretnych obiektów.
Magdalena Michulec podkreśliła, że na wystawie wykorzystane zostaną także nowoczesne technologie, między innymi kody QR oraz tzw. „rozszerzona rzeczywistość” (AR). Kody QR umożliwią posiadaczom właściwej aplikacji na telefonie komórkowym przekierowanie na stronę internetową, z której dodatkowo dowiedzą się, kiedy dany eksponat, którego replikę możemy wziąć do ręki, powstał. Znajdą informacje o tym, gdzie i z jakiego materiału został zrobiony, do czego służył, ile kosztował w danej epoce, a ile kosztowałby teraz, kto go używał, jak go wykonano czy też gdzie i jak został znaleziony.
Dzięki „rozszerzonej rzeczywistości” czyli systemowi łączącemu świat rzeczywisty z generowanym komputerowo, za pośrednictwem smartfonów obok miecza pojawi się np. wojownik z epoki, a czaszka mamuta umożliwi wirtualną rekonstrukcję całego zwierzęcia. „Nowoczesne technologie zastosowano jednak w ten sposób, aby to obiekty archeologiczne były w centrum zainteresowania zwiedzającego” – zapewniła Magdalena Michulec.
Informacje będą również dostępne w alfabecie Braille’a, a wystawa będzie dostosowana do zwiedzania przez osoby niewidome i słabo widzące. (PAP)
lun/ ls/