„Obóz Zaporożców” Józefa Brandta będzie od czwartku kolejnym dziełem prezentowanym w koszalińskiej Galerii Jednego Obrazu. Obraz został wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie. W Koszalinie będzie pokazywany do 5 maja br. Józef Brandt (1841-1915) był wybitnym i do dziś cenionym przez kolekcjonerów przedstawicielem malarstwa batalistycznego – jego obrazy na współczesnych aukcjach osiągały ceny powyżej 100 tys. USD - oraz przywódcą tzw. polskiej kolonii artystycznej w Monachium.
Miał być inżynierem. Studiował w Szkole Budowy Dróg i Mostów w Paryżu. Jego zawodowe plany zmieniła znajomość z uznawanym za twórcę polskiego malarstwa batalistycznego Juliuszem Kossakiem, z którym w 1861 r. odbył podróż na Ukrainę i Podole.
Pierwszych lekcji rysunku Brandtowi udzielała jego matka Krystyna z Lesslów – uzdolniona artystka amatorka. Przebywając w Paryżu Brandt uczył się o Leona Cognieta. Korzystał również z rad Juliusza Kossaka i Henryka Rodakowskiego, reprezentującego nurt romantyzmu opartego na akademickim warsztacie. Potem studiował malarstwo w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Inspiracji Brandt szukał w literaturze poświęconej XVII-wiecznym kresom. Fascynowali go Kozacy zaporoscy, którzy – jak pisze w katalogu koszalińskiej wystawy Iwona Danielewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie – „w czasach Polski rozbiorowej stali się wyrazicielami takich wartości, jak niezawisłość, waleczność, odwaga, reprezentowali wielonarodowego oblicze I Rzeczypospolitej”. Obraz z ok. 1880 roku "Obóz Zaporożców" przedstawia kozackie obozowisko i przemieszczajacy się tabor z łupami wojennymi.
Artysta dysponował mistrzowskim warsztatem. Jego obrazy charakteryzowały się fantazyjną poetyką, rozbudowaną wieloplanową kompozycją, dynamiką i arcydokładnym dopracowaniem detali. Był znawcą i kolekcjonerem dawnej broni. Do najbardziej znanych prac należą monumentalne dzieła „Chodkiewicz pod Chocimiem” (1867) i „Bitwa Wiedeńska” (1873).
Brandt za życia osiągnął finansowy sukces. Zdobywał medale na międzynarodowych wystawach, był odznaczany przez różnego rodzaju państwowymi orderami - jeden z nich dał mu szlachectwo królestwa Bawarii.
Galeria Jednego Obrazu działa w Muzeum w Koszalinie od lipca 2010 r. Jest to miejsce, w którym wystawiane są dzieła najwybitniejszych polskich malarzy. „Obóz Zaporożców” Józefa Brandta to dziesiąty obraz wystawiany w galerii. (PAP)
sibi/ ls/