Do 31 stycznia 2014 roku można składać zgłoszenia do pierwszej części nowego konkursu "Klasyka Żywa". Rozstrzygnięcie tej części konkursu odbędzie się 27 marca 2014 r. - wtedy ogłoszone zostanie, które konkursowe projekty dostaną dofinansowanie.
Nowy konkurs "Klasyka Żywa" został stworzony z okazji przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego w Warszawie, a tym samym - jak przyjęto - teatru publicznego w Polsce.
Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszego pod nazwą "Konkurs projektów" i drugiego - pn. "Konkursu inscenizacji". Podstawowym celem konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach teatrów w Polsce.
"W pierwszym etapie komisja artystyczna będzie oceniała projekty inscenizacji nadesłane do 31 stycznia 2014 r. Z nich zostanie wybrane do 30 projektów, które otrzymają dofinansowanie - już na realizację przedstawień. Wynik pierwszego etapu zostanie ogłoszony 27 marca - w Międzynarodowym Dniu Teatru. Drugi etap to konkurs inscenizacji, a w nim mogą wziąć udział zarówno projekty zgłoszone w pierwszym etapie, jak i spektakle, które powstaną do 31 sierpnia 2015 i spełnią warunki konkursu" - tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu prof. Dariusz Kosiński.
Nowy konkurs "Klasyka Żywa" został stworzony z okazji przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego w Warszawie, a tym samym - jak przyjęto - teatru publicznego w Polsce.
W konkursie mogą brać udział projekty realizacji scenicznej polskich tekstów powstałych przed końcem 1969 rokiem, czyli - rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Kosiński zwrócił uwagę, że do konkursu powinny być zgłaszane spektakle, które traktują tekst "z odpowiednią powagą i szacunkiem". "To dlatego nie będą raczej brane pod uwagę (...) własne, autorskie dzieła dramatyczne i teatralne, powstałe na podstawie lub tylko inspirowane tekstami dawnymi" - zaznaczył.
Jak ocenił, komisja artystyczna ma przed sobą bardzo intensywną, trudną, ale i ciekawą pracę. "Staraliśmy się, aby w komisji zasiadły osoby o różnych poglądach teatralnych, o różnym doświadczeniu, żebyśmy mieli - w miarę możliwości - pluralistyczne spojrzenie na temat" - tłumaczył.
W komisji artystycznej konkursu, oprócz Kosińskiego zasiadają: dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zenon Butkiewicz; profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, publicystka, krytyczka teatralna Ewa Czaplińska; prof. UKSW w Warszawie, krytyk literacki i teatralny i redaktor naczelny miesięcznika "Teatr" Jacek Kopciński; profesor Uniwersytetu Gdańskiego, literaturoznawca i teatrolog Zbigniew Majchrowski; teatrolog, krytyk teatralny, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Maciej Nowak; redaktor działu zagranicznego w miesięczniku „Dialog”
Piotr Olkusz; profesor Instytutu Badań Literackich PAN i UKSW w Warszawie, filolożka i edytorka Maria Prussak; doktor nauk humanistycznych, wykładowca w filii warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku Halina Waszkiel.
Konkurs Inscenizacja Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" - jest skierowany nie tylko do teatrów instytucjonalnych, ale również do niezależnych grup teatralnych.
Finał drugiego etapu konkursu odbędzie się pod koniec listopada 2015 roku. Na nagrody zespołowe przewidziano w sumie 300 tys. zł. Jedna z konkursowych nagród - Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego - przeznaczona będzie na realizację wybranej przez nagrodzony teatr pozycji repertuarowej. Nagroda im. Stanisława Hebanowskiego przyznawana będzie za najciekawsze odkrycie repertuarowe. Za obsługę konkursu odpowiada Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Nadzór nad konkursem sprawuje ministerstwo kultury, jego orgranizatorem - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Szczegóły na stronie www.klasykazywa.pl (PAP)
agz/ ls/