Na dachu budowanego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku zawieszono we wtorek wiechę. Otwarcie placówki zaplanowano na wrzesień 2014 r. Inwestycję współfinansuje Unia Europejska.
„To wielki dzień w długiej historii budowy naszego teatru. Można by użyć metafory z lekkoatletyki, że było to jak bieg na trzy tysiące metrów z przeszkodami, tylko, że w naszym przypadku były to trzy lata z przeszkodami, ale meta jest już coraz bliżej” – powiedział podczas uroczystości dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC) prof. Jerzy Limon.
Budowa Teatru Szekspirowskiego została wstrzymana we wrześniu 2012 r. GTC zerwał umowę z firmą, która wykonywała obiekt z powodu znacznych opóźnień w pracach budowlanych. Ogłoszono nowy przetarg na dokończenie inwestycji, który wygrała spółka NDI SA z Sopotu.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira.
Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Budynek zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze. Obiekt o powierzchni ośmiu tysięcy metrów kwadratowych (z czego 4,5 tys. metrów kwadratowych w części nadziemnej) w zależności od rozmieszczenia dwóch scen i widowni będzie mógł pomieścić od 500-600 osób. Budynek będzie miał też otwierany dach.
Teatr Szekspirowski powstaje w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.
Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie 95 mln zł, z czego 75 proc. stanowi dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie finansują samorządy: gdański i marszałkowski.(PAP)
rop/ ls/