Warsztatami, których uczestnicy będą szyli jarmułki i słuchali opowieści o znaczeniu tego nakrycia głowy w kulturze żydowskiej, rozpoczną się w sobotę w Olsztynie Dni Kultury Żydowskiej. W poprzednich edycjach tej imprezy uczestniczyło po kilka tysięcy ludzi.
"Żydowska tradycja mówi, że każdy mężczyzna wchodzący na teren żydowskiego cmentarza powinien mieć jarmułkę. My wokół domu Mendelsohna mamy dawny cmentarz ale jarmułek nie mamy, dlatego te, które powstaną na warsztatach będziemy wypożyczać odwiedzającym żydowski cmentarz w Olsztynie" - powiedziała PAP Ewa Romanowska z organizującej Dni Kultury Żydowskiej Fundacji Borussia.
Dom Mendelsohna to dawny żydowski dom przedpogrzebowy, z którego przed wojną korzystała olsztyńska gmina żydowska. Budynek, który mam wewnątrz sklepienie w kształcie piramidy zaprojektował światowej sławy modernistyczny architekt Erich Mendelsohn, który urodził się w Olsztynie (wówczas Allenstein) i należał do tej gminy. Od kilkunastu lat budynkiem tym opiekuje się Borussia, a na część jego projektanta budynek nazywany jest właśnie Domem Mendelsohna.
W tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej odbędą się m.in. spotkania z przedstawicielami odradzającej się w Kaliningradzie diaspory żydowskiej. Do Olsztyna przyjedzie rabin z Kaliningradu oraz członek Rosyjsko-Żydowskiego Kongresu. "W Kaliningradzie w samym centrum miasta jest odbudowywana synagoga, a szacuje się, że społeczność żydowska w tym mieście liczy 3 tys. osób" - powiedziała PAP Romanowska dodając, że dyskusje o współczesnej sytuacji kaliningradzkich Żydów będą wpisane w szerszy kontekst - życia Żydów na terenie Prus Wschodnich. Aby to przedstawić zaplanowano m.in. wykład prof. Ruth Leserowitz z Niemieckiego Instytutu Historycznego o synagogach w krajobrazie Prus Wschodnich oraz wystawę fotograficzną o życiu Żydów w Kłajpedzie.
Aktualna sytuacja między Izraelem a Palestyną będzie poruszana na warsztatach dla nauczycieli, miłośnicy literatury faktu będą mogli spotkać się z reporterem i reportażystą opisujących od lat sytuację w tych krajach Pawłem Smoleńskim.
W programie tegorocznych Dni Kultury Żydowskiej zaplanowano też szereg warsztatów plastycznych dla dzieci, degustację żydowskiej kuchni, czy wina oraz koncerty i pokazy filmów.
Tegoroczne Dni Kultury Żydowskie odbędą się w Olsztynie po raz ósmy. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się ogromną popularnością, w spotkaniach, wykładach, czy warsztatach uczestniczyło w sumie po 3-4 tys. ludzi, z których niektórzy specjalnie na "Dni" przyjeżdżali z innych miast.
Olsztyńska "Borussia" od kilkunastu lat prowadzi działania edukacyjne i artystyczne, które ukazują wielokulturowość regionu. (PAP)
jwo/ ls/