Wystawę poświęconą orientalizmowi w sztuce polskiej otworzy w czwartek w prestiżowym Muzeum Pera w Stambule minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Udział w wernisażu będzie głównym celem wizyty minister w Turcji.
Ekspozycja "Orientalizm w sztuce polskiej" wpisuje się w program obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych.
Podczas wernisażu minister wręczy odznaki honorowe zasłużonym dla kultury polskiej. Kierownictwo MKiDN planuje także w tym dniu obejrzeć nową ekspozycję w Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule oraz wziąć udział w koncercie Stambulskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.
Na wystawie w Muzeum Pera zaprezentowanych zostanie prawie 190 obrazów, rysunków, grafik, autorstwa polskich artystów zafascynowanych orientem – poinformował PAP warszawski Instytut Adama Mickiewicza, który przygotował program kulturalny obchodów nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Turcją.
"Celem ekspozycji jest ukazanie tureckiemu społeczeństwu nurtu orientalistycznego w polskim malarstwie jako jednego z ważnych prądów artystycznych malarstwa europejskiego. Polski orientalizm ma wiele odrębnych i charakterystycznych cech, na które twórcy wystawy zamierzają zwrócić uwagę zwiedzających" – zwrócił uwagę cytowany w informacji prasowej kurator wystawy prof. Tadeusz Majda.
Nurt orientalizmu był obecny w sztuce polskiej od XVII do początku XIX wieku. Tematem powstałych wtedy prac była głównie Turcja Ottomana, ale i Bliski Wschód i północna Afryka. Artyści ukazywali sceny batalistyczne, portrety, anonimowe osoby wykonujące codzienne zajęcia. Częstym zwierzęciem pojawiającym się na ówczesnych pracach był koń.
W Muzeum Pera zwiedzający zobaczą m.in. dzieła malarzy czynnych na dworze sułtańskim w Stambule - Stanisława Chlebowskiego i Tadeusza Ajdukiewicza, oraz malarzy odwiedzających Turcję – Jana Matejki, Wacława Pawliszaka, Jana Ciąglińskiego, Jacka Malczewskiego.
Oddzielna przestrzeń będzie dedykowana Stanisławowi Chlebowskiemu, nadwornemu malarzowi sułtana Abdulaziza. Znane sceny batalistyczne Chlebowskiego były zaprezentowane w Stambule już wcześniej w ramach wystawy "Dalekie sąsiedztwo. Bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich" w Muzeum Sakip Sabanci.
Ekspozycję, na prośbę Muzeum Pera w Stambule, przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie ze zbiorów własnych, ale i z kolekcji muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, oraz z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Muzeum Łazienek Królewskich. Czynną do 18 stycznia ekspozycję wzbogaci kilka obrazów autorstwa Stanisława Chlebowskiego ze zbiorów Muzeum Wojska w Stambule.
Dla uczczenia 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych Polska zrealizowała od marca ponad 80 projektów – wystaw, koncertów, warsztatów edukacyjnych, projekcji filmowych. Uczestniczyło w nich blisko pół miliona osób. W tym roku w Turcji odbędzie się jeszcze ok. 20 wydarzeń upamiętniających rocznicę. (PAP)
bko/ tpo/