Grzegorz Jarzyna odebrał w piątek wieczorem honorową nagrodę 19. Festiwalu Teatralnego w Stambule za dotychczasową pracę. Spektakl w jego reżyserii „Między nami dobrze jest” otworzył festiwal.
Po spektaklu odbyła się uroczystość wręczenia nagrody honorowej festiwalu polskiemu reżyserowi. Została ona przyznana za „dotychczasową twórczość i oryginalny styl pracy” - jak powiedziała dyrektorka artystyczna festiwalu Leman Yilmaz. Podziękowała ona też artyście za spektakl i za ten tydzień, który spędzi na festiwalu.
"To dla mnie ogromna radość znaleźć się na festiwalu w Stambule" - wyznał Jarzyna, a zwracając się do publiczności powiedział, że cieszy się, że jego sztuka została przyjęta z zainteresowaniem i zrozumieniem".
Nagroda przyznawana jest od 2007 roku dla artystów teatralnych z całego świata za dotychczasowe osiągnięcia. Dotychczas nagrody otrzymali m.in. niemiecki reżyser teatralny Thomas Ostermeier, brytyjski reżyser teatralny, operowy i filmowy Peter Brook, niemiecka tancerka i choreografka Pina Bausch i amerykański reżyser teatru eksperymentalnego Robert Wilson.
W tym roku przypada 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Dlatego też rok 2014 ogłoszono Polskim Rokiem w Turcji, a w ramach niego przygotowano szereg działań m.in. kulturalnych.
19. Festiwal Teatralny w Stambule w otworzyło w piątek przedstawienie TR Warszawa "Między nami dobrze jest" na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. Jest on próbą zmierzenia się z polską historią i tożsamością.
Na zakończenie wieczoru odbył się panel z Dorotą Masłowską, której dwa dramaty: „Między nami dobrze jest” oraz „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, ukazały się właśnie w przekładzie tureckim.
Festiwal Teatralny odbywa się w Stambule co dwa lata. Jak powiedziała PAP dyrektorka festiwalu Leman Yilmaz, pokazywane są na nim przedstawienia teatralne i taneczne z całej Turcji. W tym roku, w ramach Polskiego Roku w Turcji, zaproszono też teatry z Polski. Yilmaz mówiła, że zależy jej na pokazywaniu tureckiej publiczności współczesnego teatru oraz nowych twórców.
Festiwal potrwa do 9 czerwca. Będzie można obejrzeć ok. 40 projektów teatralnych, w tym cztery spektakle z Polski. Oprócz „Między nami dobrze jest”, pokazany zostanie także inny spektakl TR Warszawa w reżyserii Grzegorza Jarzyny "Nosferatu" - inspirowany klasyczną powieścią grozy Brama Stokera "Drakula". Swoją premierę będzie miał projekt "Proust-Pamuk-Pamięć" przygotowany przez Krzysztofa Garbaczewskiego wspólnie z turecką reżyserką i choreografką Emre Koyuncuogle, a inspirowany prozą Orhana Pamuka. Na festiwalu pokazany zostanie też spektakl taneczny Bałtyckiego Teatru Tańca.
W ramach wydarzeń dodatkowych związanych z festiwalem znajdą się także inne polskie akcenty: Grzegorz Jarzyna poprowadzi warsztaty teatralne, zostanie też pokazane nagranie przedstawienia TR Warszawa "2007: Macbeth", któremu towarzyszyć będzie dyskusja o polskim teatrze. (PAP)
swi/ mlu/ abe/