Ponad tysiąc stoisk gastronomicznych oraz z wyrobami rzemieślniczymi, artystycznymi, kolekcjonerskimi, a także ponad 200 imprez - koncertów, spektakli - to tylko niektóre atrakcje otwartego w sobotę w Gdańsku Jarmarku św. Dominika.
Ceremonia otwarcia jarmarku miała miejsce na ul. Długi Targ, gdzie przebrani w historyczne stroje aktorzy odtwarzali scenki, jakie mogły mieć miejsce w czasie podobnej uroczystości przed wielu laty. Po tym, jak – stojący na przedprożu Dworu Artusa, kronikarz miejski odczytał krotką historię jarmarku, aktorzy poprowadzili przyglądających się widowisku gdańszczan i turystów w stronę stojącej nieopodal Zielonej Bramy, przed którą ustawiono ważący trzy tony bęben o membranie mającej 10 metrów średnicy.
Tutaj prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przekazał klucze do bram miasta w ręce, reprezentującego kupców Andrzeja Kacprzaka, prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich, firmy od lat zajmującej się organizacją jarmarku. Punktem kulminacyjnym otwarcia był koncert na wielkim bębnie. Przy pomocy m.in. przedstawicieli kupców, samorządu i publiczności muzycy 754 razy uderzyli w instrument na znak rozpoczęcia imprezy.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy.
Na sobotnie popołudnie zaplanowane są jeszcze trzy koncerty na bębnie.
Z kolei w niedzielę uczestnicy jarmarku będą mogli posłuchać koncertu na carillon (zestaw kilkudziesięciu dzwonów) oraz kilka innych instrumentów, którym towarzyszyć będzie DJ.
W niedzielę w ramach jarmarku zaplanowano też kilka mniejszych koncertów oraz zestaw imprez - wykładów, prezentacji, degustacji, które złożą się na jarmarkowe Święto Chleba.
W sumie, w czasie jarmarku, który potrwa do 17 sierpnia, odbędzie się ponad 200 różnego rodzaju imprez. Będą to m.in. spektakle, warsztaty i zabawy dla dzieci oraz 24 koncerty. Będzie też można wybrać się na przejażdżkę największym w Europie mobilnym kołem widokowym wysokim na 55 metrów, które zainstalowano na Wyspie Spichrzów.
Na jarmark składa się ponad tysiąc stoisk i kramów, na których towary dostarczają kupcy z 12 krajów. Oprócz Polaków są to mieszkańcy Białorusi, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Kanady, Litwy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Węgier. Sprzedawcy oferują głównie wyroby rzemieślnicze i artystyczne, przedmioty kolekcjonerskie oraz produkty spożywcze, w tym wyroby regionalne.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. W ostatnich latach jarmark odwiedza ok. 6-7 milionów osób rocznie. (PAP)
aks/ amac/