Kompozycje Fryderyka Chopina oraz IV Symfonię "Tansman -Epizody" Henryka Mikołaja Góreckiego usłyszą melomanii podczas piątkowego koncertu w warmińsko-mazurskiej filharmonii. Koncert zakończy 69. sezon artystyczny tej instytucji.
Jak podał PAP kierownik biura promocji filharmonii Piotr J. Reszczyński solistą piątkowego koncertu, który wykona utwory Fryderyka Chopina będzie chiński pianista Qi Xu, jeden z najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia, cechujący się wyjątkową techniką i muzykalnością.
W 2011 roku artysta zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę orkiestry na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu. Artysta wykona Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Chopina. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Piotr Sułkowski.
Drugim utworem w wykonaniu orkiestry będzie kompozycja Henryka Mikołaja Góreckiego – IV Symfonia „Tansman – Epizody” op. 85 na fortepian, organy i orkiestrę symfoniczną. Symfonia jest ostatnim dziełem Góreckiego, które po jego śmierci na podstawie skróconej partytury dokończył jego syn Mikołaj – również kompozytor. Pozostawiony przez kompozytora gotowy wyciąg fortepianowy posiadał precyzyjne dyspozycje dotyczące orkiestracji z oznaczeniami jej dynamiki i tempa - podkreślił Piotr J. Reszczyński.
Warmińsko-Mazurska Filharmonia pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wykona IV Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego, jako druga filharmonia w Polsce, po koncertach w Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W obu miastach IV Symfonię wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
Poza Polską utwór był prezentowany w trzech miastach: w Londynie – w 2014 r., gdzie miała miejsce premiera światowa oraz w 2015 r. w Los Angeles i Amsterdamie. Gotowość wykonania IV Symfonii H. M. Góreckiego zadeklarowało już ponad 30 instytucji muzycznych z całego świata - dodał Piotr J. Reszczyński.
Piątkowy koncert będzie ostatnim przed wakacyjną przerwą warmińsko-mazurskich filharmoników.
"Oceniając sezon zawsze myślę o tym jak z niego była zadowolona publiczność i na ile nasza propozycja artystyczna spełniła jej oczekiwania. Sądząc po frekwencji na koncertach 69. sezonu, już czwartego w nowej siedzibie, możemy śmiało stwierdzić, że mamy stałą publiczność, która korzysta zarówno z koncertów o poważniejszym charakterze, jak i +lżejszych+ propozycji muzycznych" - podkreślił dyrektor naczelny i artystyczny filharmonii Piotr Sułkowski.
Dodał, że czasami bywa również tak, że to publiczność decyduje o repertuarze. "Dlatego na jej życzenie wznowiliśmy w czerwcu przedstawienia opery +Jaś i Małgosia+ E. Humperdincka. Przed nami 70. jubileuszowy sezon Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, na który już od września serdecznie wszystkich zapraszam"- dodał dyrektor Sułkowski.
Jedną z najciekawszych propozycji, jakie muzycy przygotowali w kończącym się sezonie była wystawienie opery G. C. Menottiego "Amahl i nocni goście" przygotowanej na przedbożonarodzeniowy czas. Jednoaktówka, której głównym bohaterem jest niepełnosprawny chłopiec spotykający wędrujących za gwiazdą Trzech Króli znalazła duże uznanie u najmłodszej widowni.
Z koncertami wystąpili m.in. światowej sławy śpiewaczka Ewa Podleś, laureat konkursu chopinowskiego z 1990 roku Amerykanin Kevin Kenner, skrzypaczka Kaja Danczowska, czy jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów współczesnych David Geringas.
Melomani mogli także obejrzeć transmisje oper z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Były to realizacje m.in. "Cyrulika Sewilskiego", "Carmen" czy "Wesołej wdówki". Od września Filharmonia Warmińsko-Mazurska rozpocznie V sezon transmisji "Live in HD z MET".(PAP)
ali/ agz/