Po trzech latach dobiega końca budowa nowego czterokondygnacyjnego skrzydła klasztoru franciszkanów w Krakowie przeznaczonego dla zakonnej biblioteki. W budynku znajdzie się magazyn na książki bieżącego wypożyczania oraz pracownie digitalizacji zbiorów i konserwacji papieru.
Franciszkanie mają nadzieję, że pierwsi czytelnicy będą mogli korzystać z ich księgozbioru jeszcze przed wakacjami.
Obecnie dobiegają końca prace związane z zewnętrznym wyglądem obiektu. Po zamontowaniu stolarki okiennej zostały wykonane elewacje ścian wraz z systemem przeciwpożarowym, dobiega końca montaż pokrywy dachowej. Po wykonaniu ścian działowych na poddaszu i pierwszym piętrze, rozpoczęły się prace instalacyjne wykonywane przez elektryków i hydraulików.
„Mamy nadzieję, że prace zostaną ukończone wiosną i będziemy mogli oddać cały budynek do dyspozycji osób korzystających z biblioteki przed wakacjami” – zapowiada ekonom i pełnomocnik krakowskiego konwentu o. Łukasz Brachaczek.
Magazyn na książki bieżącego wypożyczania będzie wyposażony w regały o łącznej długości 3,5 km. W nowym skrzydle klasztoru umieszony zostanie także magazyn na obiekty z Archiwum Klasztoru i Prowincji oo. franciszkanów, pracownia dla archiwisty i magazyn dla najstarszego księgozbioru inkunabułów i starodruków.
W nowym budynku znajdzie również swe miejsce pracownia digitalizacji z jednym z najnowocześniejszych skanerów, jakie posiadają krakowskie placówki archiwistyczno–biblioteczne oraz pracownia konserwacji obiektów papierowych i digitalizacji starodruków. Skaner zakupiono dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Równolegle z budową obiektów bibliotecznych prowadzona jest konserwacja 2 tys. inkunabułów i starodruków ze zbiorów klasztornych oraz digitalizacja księgozbioru. "Prace te są możliwe dzięki dotacji resortu kultury” – dodał o. Brachaczek.
Zakonna biblioteka liczy ok. 100 tys. książek i czasopism, głównie o tematyce filozoficzno-teologicznej. Znajdujące się do tej pory za klauzurą zbiory franciszkanów nie były udostępniane wszystkim czytelnikom, mogli z nich korzystać badacze oraz studenci Wyższego Seminarium Duchownego, które działa przy klasztorze.
Księgi znajdują się w klasztornych murach od początku jego istnienia, czyli od 1237 r. Wiele z cennych rękopisów i starodruków spłonęło w pożarze, który spustoszył Kraków w 1850 r.
Budowę nowego skrzydła klasztoru finansuje krakowska prowincja franciszkanów, koszt inwestycji to ok. 1,2 mln zł. (PAP)
wos/ pz/