Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii z przedstawieniem "Gęś, Śmierć i Tulipan" zdobył Grand Prix 29. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka", który w sobotę wieczorem zakończył się w Łomży (Podlaskie).
"Walizka" to jeden z ważniejszych polskich festiwali, prezentujących małe formy teatralne wystawiane na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży.
W tym roku na festiwalu można było obejrzeć 14 spektakli konkursowych wyłonionych ze stu zgłoszeń. Były to teatry m.in. z Polski, Hiszpanii, Izraela, Portugalii czy Ukrainy.
Grand Prix festiwalu jurorzy przyznali Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii za spektakl "Gęś, Śmierć i Tulipan". Jak napisano w materiałach festiwalowych, to przedstawienie o niezwykłej przyjaźni między Gęsią i Śmiercią, która "mimo początkowego sceptycyzmu, staje się trwała i szczera: uczy, że śmierć jest integralną częścią życia".
Nagrodę za najlepszą reżyserię zdobyła Maria Żynel za reżyserię spektaklu "Ćwiczenia stylistyczne" na podstawie tekstu Raymonda Queneau'a. Przedstawienie to jedna historia opowiedziana na kilkadziesiąt różnych sposobów. Spektakl został zrealizowany przez Teatr Malabar Hotel i Teatr Studio z Warszawy.
Za najlepszą scenografię nagrody otrzymały Charlotte Puijk-Joolen i Ananda Puijk za realizację scenografii do przedstawienia "Exuvia" holenderskiego zespołu T' Magisch Theatertje. Natomiast nagroda za muzykę powędrowała do Stefano Bechiniego, który stworzył muzykę do spektaklu "Metafizyka jak w zegarku" Coppelia Theatre z Włoch.
Aktorską nagrodę zespołową przyznano izraelskiemu zespołowi Malenki Theatre, który wystawił w Łomży "Króla Leara". Natomiast pojedyncza nagroda aktorska przyznana została Marcinowi Ryl-Krystianowskiemu za rolę w "Molierze" Teatru Animacji w Poznaniu.
Festiwal trwał od środy. Oprócz przedstawień w bloku festiwalowym, można było obejrzeć kilka przedstawień w bloku imprez towarzyszących. Był to m.in. "Wodewil Warszawski" Teatru Pijani Sypialnia o podróżnych z prowincji, którzy wysiadają z pociągu w Warszawie czy przedstawienie "Cyrk bez przemocy" Teatru Klinika Lalek.
Ważnym elementem programu była twórczość i osobowość Adama Kiliana - wybitnego polskiego scenografa. Zaprezentowany został album monograficzny oraz otwarto wystawę lalek i plakatów artysty.
Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego. (PAP)
swi/ as/