W Krakowie zakończono kolejny etap budowy pawilonu poświęconego Józefowi Czapskiemu - intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, współzałożycielowi paryskiej "Kultury". Stoją już mury budynku i stalowa konstrukcja dachu. Otwarcie obiektu planowane jest w kwietniu 2016 r.
Budynek powstaje obok Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W pawilonie odtworzony zostanie pokój artysty przeniesiony wraz z pamiątkami i sprzętami z mieszkania w podparyskim Maisons-Laffitte - z siedziby redakcji "Kultury".
Scenariusz ekspozycji stałej poświęconej Czapskiemu przygotowała Krystyna Zachwatowicz wraz z zespołem. Wystawa będzie obejmowała chronologicznie: dzieciństwo, młodość, twórczość malarską artysty, okres wojenny i emigrację. W pawilonie będzie także sala wystaw zmiennych, a na parterze czytelnia i kawiarnia.
"Budowa pawilonu Czapskiego to dla nas zwieńczenie budowy kompleksu muzealnego, zapoczątkowanego remontem Pałacu Czapskich, w którym dwa lata temu udostępniliśmy zwiedzającym kolekcję numizmatyczną Emeryka Hutten-Czapskiego, dziadka Józefa" – mówiła PAP Olga Jaros z Muzeum Narodowego w Krakowie.
"Budowa pawilonu Czapskiego to dla nas zwieńczenie budowy kompleksu muzealnego, zapoczątkowanego remontem Pałacu Czapskich, w którym dwa lata temu udostępniliśmy zwiedzającym kolekcję numizmatyczną Emeryka Hutten-Czapskiego, dziadka Józefa. Wyremontowana została także sąsiadująca z Pałacem oficyna kamienicy Łozińskich, gdzie zlokalizowane są muzealne pracownie" – mówiła PAP Olga Jaros z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Pawilon zaprojektowała architekt Danuta Fredowicz. Jego budowa będzie kosztowała 15,5 mln zł netto i zostanie sfinansowana w całości z środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009 - 2014. Otwarcie pawilonu zbiegnie się ze 120. rocznicą urodzin artysty.
Po śmierci Józefa Czapskiego pamiątki po nim i jego siostrze – Marii, pośród których znalazły się rękopisy, szkice, księgozbiór, pamiątki, meble trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Około 300 obiektów z liczącej 1,6 tys. woluminów biblioteki Józefa Czapskiego i niemal wszystkie z 278 tomów jego "Dzienników" zostały przekazane do konserwacji, podobnie jak pamiątki i część mebli. Konserwacja i późniejsza digitalizacja zbiorów powinna zakończyć się na przełomie października i listopada. "Prace są zaawansowane" – powiedziała Olga Jaros.
Józef Czapski (1896 - 1993) był pisarzem, krytykiem, współzałożycielem paryskiej "Kultury" i malarzem. Był synem Jerzego Hutten-Czapskiego i Józefy Leopoldyny z domu Thun-Hohenstein oraz wnukiem kolekcjonera numizmatów Emeryka Hutten-Czapskiego.
Był jednym ze współzałożycieli w latach 20. XX wieku ugrupowania artystycznego Komitet Paryski. Po II wojnie światowej wraz z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem - Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami współtworzył w Rzymie pierwszy numer emigracyjnej "Kultury", której następne zeszyty zaczęły wychodzić już w Paryżu i podparyskim miasteczku Maisons-Laffitte. Tam też założono Instytut Literacki, w którym Józef Czapski wydawał swoje książki, pisząc jednocześnie do "Kultury" niemal do swej śmierci. W 1944 r. Józef Czapski wydał "Wspomnienia starobielskie" (napisane w 1943), a kilka lat później książkę "Na nieludzkiej ziemi", poświęconą polskim oficerom zamordowanym w Rosji Sowieckiej. (PAP)
wos/ pz/