Artyści z różnych stron świata wystąpią w ramach rozpoczętego w czwartek Festiwalu Ethno Port Poznań. W koncercie inaugurującym 8. edycję wydarzenia wystąpili wirtuoz kory, czyli zachodnioafrykańskiej harfy Seckou Keita oraz pochodząca z Walii Catrin Finch.
Przez cztery dni poznańska publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w 18 koncertach, które na trzech scenach zagrają muzycy z Peru, Polski, Etiopii, Hiszpanii i RPA. Poza wydarzeniami muzycznymi, w ramach festiwalu odbędą się także pokazy filmowe, warsztaty i spotkania z artystami.
Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje koncert nazywanej „ambasadorką celtyckiej Walii” i jedną z najbardziej utalentowanych na świecie harfistek Catrin Finch oraz pochodzącego z Senegalu Seckou Keita. Artyści wystąpią na polskiej scenie po raz pierwszy.
„Wspólne granie tych artystów jest przykładem niezwykłej wymiany. Podczas koncertów czerpią oni z tradycji obu tych obszarów, zarówno celtyckiej kultury bardów, jak i spuścizny ludu Mandingo. Nie wahają się przy tym używać takich gatunków muzycznych, jak np. flamenco czy funky-jazz” – powiedział PAP dyrektor festiwalu Andrzej Maszewski.
Motywem tegorocznego festiwalu jest hasło „Wszyscy jesteśmy migrantami”. Jak podkreślił Maszewski - „współcześnie migracja to nie tylko wymiana i przemieszczanie się ludzi, ale też przemieszczanie się symboli, znaków i muzyki. W odniesieniu do tego, jest to temat, który w naturalny sposób wiąże się z Ethno Portem i choć motyw ten obecny był na festiwalu zawsze, chcemy go w tym roku podkreślić szczególnie” – powiedział.
„Kultury są równoważne, równowartościowe i są w brew pozorom mniej różnorodne niż nam się wydaje. Często myślimy, że coś, co pochodzi zza granicy lub z poza Europy musi być niezwykle egzotyczne. (…) A festiwal pokazuje, że my też potrafimy być +egzotyczni+ dla innych” – dodał Maszewski.
„Kultury są równoważne, równowartościowe i są w brew pozorom mniej różnorodne niż nam się wydaje. Często myślimy, że coś, co pochodzi zza granicy lub z poza Europy musi być niezwykle egzotyczne. (…) A festiwal pokazuje, że my też potrafimy być +egzotyczni+ dla innych” – dodał Maszewski.
W Poznaniu wystąpi ponadto grający na ngoni, afrykańskim instrumencie szarpanym, Bassekou Kouyate. Zagra również zespół Abavuki, którego muzycy dorastali na przedmieściach Kapsztadu oraz nazywany największym wschodzącym talentem kreolskiej sceny muzycznej - Cedrik Watson & Bijou Creole.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty z muzykami, w tym z pochodzącą z Mauretanii Nourą Mint Seymali oraz izraelskim perkusistą tureckiego pochodzenia Zoharem Fresco. Poza tym, odbędzie się „Jam Picnic”, na którym można będzie skosztować specjałów z odległych zakątków Ziemi, a także „Garderoba świata”, w której każdy z uczestników festiwalu będzie mógł przymierzyć tradycyjne stroje z Indii, Tybetu czy Syrii.
Odbędą się także specjalne warsztaty dla dzieci w ramach „Małego Ethno” oraz „Migracyjny Dyskusyjny Klub Filmowy”, w którym zostanie pokazany m.in. film „Almanya. Witajcie w Niemczech” w reż. Yasemina Samdereli.
Festiwal organizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zakończy się 14 czerwca koncertem hiszpańskich muzyków z zespołu Radio Cos.
Festiwal Ethno Port Poznań od lat znajduje się w zestawieniu 25 najlepszych festiwali world music, który przygotowuje prestiżowy miesięcznik branżowy "Songlines". Poznański festiwal zaliczany jest również do najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. (PAP)
ajw/ pz/